image image

DİJİTAL REKLAMCILIK NEDİR? DİJİTAL REKLAMCILIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

DİJİTAL REKLAMCILIK NEDİR? DİJİTAL REKLAMCILIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

  • imageCennet Ünlü
  • image15 Kasım 2021
image

Dijital reklamcılık nedir? Dijital reklamcılık nasıl yapılır? Dijital reklamcılığın ne gibi faydaları var? Normal reklam vermek mi dijital reklamcılık mı? Dijital pazarlama ve dijital reklamcılık aynı mı? Dijital reklamcılığın bana katkısı ne? Bu gibi sorular aklınıza takılıyorsa, blog yazımızı okumaya devam ediniz. 

 Yaklaşık 15 sene önce dijital reklamcılık diye bir kavram yoktu. Gelişen ve büyüyen bu dünyada teknoloji çağında yer almamız gerekiyor. Eskiden reklam dendiğinde aklımıza yalnızca yol kenarlarına koyulmuş tabelalar ve televizyonda dizi, haber aralarına koyulmuş tanıtım afişleri ya da videoları geliyordur. Hatırlıyorum ki babam futbol izlerken sahanın kenarlarına pankartlarla futbol takımının destekçisinin reklam panoları oluyordu. Televizyonda maç sırasında maç ekranı küçülüp etrafı siyah olduğunda siyah kısımlara reklam ürünü yerleştiriyordu. Günümüzde yeni bir kategori olarak işleyen dijital reklamcılık neymiş onu aşağıda okuyalım. 

 Medyanın televizyon, radyo ve gazetenin dışında farklı kollara ayrılması sayesinde artık reklamcılık da tüm bu alanlarda gelişmeye başladı. İnternet üzerinde verilen her reklam dijital reklamcılık olarak adlandırılır. Sosyal medya dediğimiz Twitter, Facebook, Instagram, Google ve Youtube gibi dijital mecralarda verilen, yapılan reklamlar birer dijital reklamcılık örneğidir. Bir diğer reklamcılık örneği ise "google ads" dir. Dijital reklamcılık geçmişe kıyasla daha geniş kitlelere ve doğru hedef kitlesine hitap edilmesini sağlıyor. Reklam vermek istediğinizde size uygun hedef kitlesini (yaş aralığını, bölgeyi, cinsiyetini, vb...) seçebildiğiniz için dijital reklamcılık en iyi reklamcılık aracıdır diyebiliriz. 

 Dijital Reklamcılığın Faydaları

  1. Şirketler markalarını veya ürünlerini kısa zamanda geniş kitlelere ulaştırabilmeleri en büyük fayda olarak görülebilir.
  2. Dijital ortamda geleneksel reklamcılığa göre daha düşük bir bütçe ile reklam yapmak mümkündür. Bir televizyon reklamı yaptıracağınızı düşünürsek masraflar sırasıyla; stüdyo kiralama, yönetmen kiralama, oyuncu tutma, vb gibi sonu gelmeyen masraflara batabilirsiniz. 
  3. Sadece ulaşmak istediğiniz cinsiyete, yaş aralığına, yalnızca seçtiğiniz bölgedeki hedef kitleye kolayca erişebilirsiniz. 
  4. Zamandan tasarruf edersiniz. 

 Profesyonel dijital reklamcılıkla çalışmalar yaparak arama motorlarında üst sıralara yükselerek hızlı satış yapmanızı sağlamamızı istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığında yardımlarımızı istiyorsanız detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.