image image

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir?

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir?

  • imageCennet Ünlü
  • image03 Ekim 2022
image

Google Ads Reklam Modelleri Nelerdir?

Eskiden bir işletme açıldığında sahibinin hedef kitlesine ulaşması ve ürün/hizmetlerini tanıtabilmesi için eş dostun yardımı alınır, bazen de basılı broşürler dağıtılarak bu işletmenin tanıtımı ve varlığı duyurulurdu.
Ancak bugünkü teknolojik çağımızda yeni açılmış ya da hala büyümekte olan işletme/firmaların kendi hedef kitlelerine ve amaçlarına ulaşabilmesi için Google’da online olarak reklam hizmeti sunan Google Ads’i ve onun reklam modellerini kullanması daha pratik, hızlı ve etkili bir çözüm yoludur.
Google Ads’in reklam modelleri farklı özelliklere sahiptir bu yüzden bir işletme/firma ürün ya da hizmetlerini hedef kitlesine tanıtmak için bir adım atmadan önce amaçlarına uygun olacak reklam modelini doğru seçmelidir. Bu Google reklam modellerini şöyle sıralayabiliriz:

1.      Arama Ağı Reklamları:

Bu reklam modelini kullanan bir işletme/firma, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır ve sayfası, sahip olduğu URL’nin yanında duran sarı kutucuk içinde reklam yazısı ile etiketlenir.
Buradaki önemli nokta, hedef kitleye ulaşmak için onların arama yaparken kullanacakları anahtar kelimeleri seçmektir. Böylece kullanıcı arama yaptığında işletme/firmanın web sitesi reklam olarak organik arama sonuçlarının üstünde yer alır ve kullanıcıya direkt olarak aradığı şey için bir cevap sunar.
Bu Google reklam modeli ücretlidir ancak işletme/firma sahibi bu ücreti ancak kullanıcı sizin reklam ile etiketlenen sitenize girdiğinde ya da arama motorunda sizi arattığında ödersiniz. Aksi takdirde etkileşim olmazsa ödeme de olmaz.

2.      Görüntülü Reklam Ağı:

Bu reklam modellerinin üstünde durduğu nokta, görselliktir. Görselliği ön planda tutarak Gmail, Youtube ve farklı web sitelerinde işletme/firmaların reklamlarını yapar. Logolar, fotoğraflar, metinler, kısa süreli oynayan animasyon temelli görsel reklamlar, bu modelin ürünleridir.
Hedef kitlenize ulaşmanız için önemli ve etkin bir Google reklam modeli olan Görüntülü Reklam Ağı, bazı hedeflemeleri göz önünde bulundurarak işleyişine devam eder. Örneğin, web sitenizde ürün/hizmetleriniz ile ilgili sunduğunuz içerikleri hedef alacak reklam grupları ve anahtar kelimelerle hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Reklamlarınızı paylaşacağınız web sitelerini, sosyal medya platformlarını hatta mobil uygulamaları yönetilen yerleşimler seçeneği ile belirleyebilirsiniz. Bir diğer nokta ise, hedef kitlenizin ilgi alanlarını iyi bilmektir. Son olarak daha önceki yazımızda bahsettiğimiz Remarkating stratejisi de hedef kitlenizin size geri dönüşünü artırır.
Son olarak bu Google reklam modelinde dikkat edilmesi üç önemli nokta vardır. Bunlar, kullanıcıların reklamlarınıza gösterdikleri ilgi ile alakalıdır. Reklamlarınızın gösterimleri ne kadar fazla olursa, tıklanma oranınız ve web sitenize olan geri dönüşler de o kadar fazla olur.

3.      YouTube Reklamları:

Google reklam modellerinden biri de YouTube’da kullanıcının izlemek için açtığı videodan önce karşısına çıkan reklam videolarıdır. Siz de işletme/firmanız için bu reklam modelini kullanarak YouTube gibi büyük bir platformda hedef kitlenize ulaşabilirsiniz ve yine, bu ücretli reklam modelinde eğer reklamınıza tıklanır ya da videoda 30 saniye üzerinde izlenme olursa ücret ödersiniz.

4.      Gmail Reklamları:

Daha önce bahsettiğimiz Görüntülü Reklam Ağı modelinin bir parçası olan Gmail reklamları, kullanıcılarına e-posta şeklinde iletilen reklam modelleridir. Bu reklam modelinde anahtar kelimeleri ve rakiplerinizin kendi e-maillerini gönderdikleri kullanıcıları bulmak önemlidir. Bu reklam modelleri genellikle Gmail hesaplarında sosyal sekmesi adı altında yer alır. İlgi çekici içeriği ile kullanıcının dikkatini çekmeyen çalışan Gmail reklamlarında mesajı kaydet, yönlendir gibi seçenekler de mevcuttur. Böyle düşünüldüğünde normal bir e-maile benzer.

5.      Alışveriş Reklamları:

Bu Google reklam modeli, günümüzde 40’tan fazla ülkede kullanılmakta olup perakendecilerin ürün/hizmetlerini çekici görseller kullanarak hedef kitlesine ulaşmasına yardımcı olur. Googleda ürün/hizmetiniz ile ilgili bir arama yapan kullanıcının karşısına çıkan bu reklamlar karşılaştırmalı bir reklam modelidir ve rakiplerinizin reklamları ile birlikte kullanıcının karşısına çıkar. Reklama tıklanıldığında da kullanıcı direkt web sitenize yönlendirilir. Ek olarak bu reklam modelinde, işletme/firma ile ilgili mutlaka bir logo, metin, ürün adı/fiyatı gibi bilgiler yer alır.

6.      Evrensel Uygulama Reklamları:

Bu Google reklam modeli, uygulama geliştiricileri ve pazarlamacılar için çok kolay bir şekilde reklam kampanyası sürecine dahil olmalarına olanak sağladı. Google Arama Motoru, Youtube, Play Store, Görüntülü Reklam Ağı, Keşfet gibi farklı kanalları tek çatı altında toplayıp birkaç düzenlemenin ardından reklamın bütün bu kanallarda yayınlanmasını sağlayan Evrensel Uygulama Reklamları modeli, fazla metin ve reklam ögesini de azaltmıştır.

Özellikle bir uygulamaya sahipseniz ve bunu tanıtmak istiyorsanız uygulamanız Google Play Store ve App Store da yüklü olmalı, adını da arama kutucuğuna yazmanız gerekmektedir.
Reklamınız ile ilgili raporları incelemek için de iOS’da FireBase aracını, Google Play Store’da da Google Ads hesabınızı takip etmeniz gerekir.

İşletmeniz için hangi Google ADS reklam modellini kullanmalısınız? Hedef Kitleniz kim? Rakip Analizi nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını bilmiyorsanız, gelin Kaktüs Yazılım sizlerin reklam hesaplarını yönetsin, pazarlama stratejileri hazırlasın ve tüm bu soruların cevaplarını hazırlasın! Reklam bütçenizi en verimli şekilde yönetelim! Siz kazanın biz de kazanalım! 

Detaylı bilgi ve iletişim için bizleri arayabilir ya da dijital pazarlama hizmetlerimizi web sitemizden okuyabilirsiniz!
   Dijital Pazarlama hizmetlerimiz; MarkalaşmaSosyal Medya Yönetimi ve Google Ads yönetimi .