image image

Backlink Nedir? Faydaları Nelerdir?

Backlink Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • imageCennet Ünlü
  • image29 Eylül 2022
image

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinin, başka web sitesine verdiği linke verilen isimdir. Sitenizin içerisinde yer alan özgün içerikler, zamanla başkaları tarafından fark edilir ve yayılmaya başlar. Sayfalarınıza açılan bu yeni kapılar, sitenizin arama motorları gözünde değerinin artması anlamına gelir. Bir web sitesi ne kadar kaliteli backlink aldıysa, o kadar kıymetli bir hal alır. Backlinkler sitenizin Google’dan aldığı trafiği artırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli SEO sıralama faktörlerinden biridir. 2016 yılında Google tarafından yapılan bir açıklama içeriğin ardından en önemli sıralama faktörlerinden birinin backlinkler olduğunu belirtmiştir.

Backlink Edinmenin Faydaları Nelerdir?

Backlink edinmenin farklı yolları ve bu yolların  farklı etkileri vardır. Doğru yollarla edinilen bağlantılar sitenizi daha başarılı bir hale getirecektir. Öncelikle Google botları(robot) yeni siteleri ve içerikleri keşfetmek için bu linkleri tarar. Bağlantı alan siteler ise botlar tarafından daha sık ziyaret edilir ve daha kısa sürede listelenir. 

Bu linkler belirli bir anahtar kelime çevresinde siteye eklenir ve söz konusu site, ilgili anahtar kelimenin arama sonuçlarında daha kolay yükselir. Site daha fazla ziyaretçi alır ve daha geniş kitlelere ulaşır. Yönlendirme bağlantısı alan markanın dijital alandaki bilinirliği artar. Bağlantıyı kaliteli bir siteden almak ise ziyaretçilerin ve kullanıcıların güvenini kazanma konusunda oldukça etkili olmaktadır.

Backlink almadan önce hedef kelime ile ilgili sayfanızın içeriğini geliştirmeli, sayfanızın içeriğine uygun, özgün ve etkili içerikler yayınlamalısınız. Bu sayede alacağınız backlinklerin normalden daha fazla yararını görürsünüz. SEO’ da etkisi yüksek olan backlinklerin kalıcı olması çok önemlidir. Backlink aldığınız zaman birkaç aylık değil uzun süreli olmasına dikkat etmelisiniz.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Linkleme yaptıracağınız web sitesinin bir link tuzağı olmadığından emin olmalı ve güvenilir bir web sitesi ile çalışmalısınız.

  •  Backlink çalışmalarını art arda yapmak yerine 2-3 haftada bir yapmaya özen göstermelisiniz.
  • Linkleme yapacak site ile sizin sitenizin ilgili olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Doğru hedef kitleyi seçtiğinize emin olmalısınız.
  • Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarından link almaya çalışmalısınız.
  • Kaliteli forum ve bloglara linkleme yaptırarak web sitenizin trafiğini arttırmalısınız.
Seo Çalışmalarında Backlink Kullanmanın Önemi 

İşletmenizin web sitesi çok başarılı bir kod yapısı ile tasarlanmış, kullanıcı deneyimi açısından son derece iyi imkanlar sağlamış hatta en iyi mimari altyapıya sahip olabilir. Fakat web siteniz daha fazla ilgi görüp trafik çekmiyorsa bunların hepsi boşa gitmiş demektir. Trafiğinizi arttırmak için yapacağınız SEO çalışmaları arasında en önemli yöntemlerden biri daha öncede bahsettiğimiz gibi sitenize backlink vermektir.  Bu yöntem ile siteler birbirlerine referans olur. Kullanıcılara ve arama motorlarına verilen backlinkler önerilir ve siteye ulaşıma zemin hazırlanır.  Bu sayede arama motorlarına site dışında da önerilen, son derece güvenilir bir web sitesi olduğunuzu belirtirsiniz. Siteniz rekabet ettiğiniz sektörde ki rakiplerinizin siteleri arasında bu sayede en üst seviyede gözükecektir.

 

Kaktüs Yazılımla Rakiplerinizin Önüne Geçin!

Web sitelerinin tanıtımında oldukça önemli bir yeri olan SEO çalışmalarını eksiksiz yerine getiriyoruz! Web sitelerinizi oluştururken SEO tabanlı görünüme ve içeriğe özen göstererek rakipleriniz arasında sizi en üst konuma getirmek için çalışıyoruz! Ardından içerik yazılarını ve blog yazılarını arama motorlarında öne çıkaracak şekilde yani SEO uyumlu oluşturuyoruz. Siteniz için çalışmalarımızda Rank Math SEO eklentisi ile içeriğinizi arama motorları için optimize etmenize ve rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı oluyoruz. Site içerisinde backlink vererek, siteniz için kullanıcılara net ve güvenilirlik kazandıracak bir tanıtım yazısı hazırlıyoruz. Günümüzde hemen hemen her web sitesinin başvurduğu linkleme hizmetinde rekabet oldukça fazladır bu alanda doğru adımları atmak web sitesini başarıya ulaştırır. Marka bilinirliğinizi arttırır, potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Gelin deneyimli ekibimizle sizi yukarıya taşıyalım!