image image

Rank Math SEO Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Rank Math SEO Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  • imageCennet Ünlü
  • image03 Ekim 2022
image

Rank Math SEO Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Rank Math SEO, WordPress ile hazırlanan web siteleri için oldukça kullanışlı olan SEO eklentilerinden biridir. Geçtiğimiz yılın en yeni ve iyisi olan ve Yoast, All in One gibi Seo Pack eklenti rakiplerine yetişen hatta onları geride bırakan Rank Math SEO, SEO uzmanları tarafından son dönemde oldukça rağbet görmeye başlamıştır.

Web sitenizdeki içeriklerin SEO ile olan uyumunu, standardını ve Google arama sonuçlarındaki sıralamasını optimize etmeyi amaçlayan Rank Math SEO, ücretsiz bir WordPress eklentisidir. Ücretsiz olmasına rağmen rakip SEO eklentilerine oranla kullanıcısına daha fazla seçenek ve özellik sunmaktadır. Günümüzde 100.000’den fazla kuruluma sahip olan ve gün geçtikçe bu sayıyı artıran Rank Math SEO ile web sitenizin SEO faaliyetlerini kolayca kontrol edebilir ve SEO amaçlı kod düzenlemek zorunda kalmazsınız.

Ayrıca Rank Math SEO, kolay kullanımlı tasarıma sahip arayüz, Schema MicroData, 404 Hata izleme, optimize edilmiş SEO analizi ve ayarları, XML site haritası ayarları gibi birçok etkili ve yeni özelliklere sahip olması sayesinde rakiplerini geride bırakmıştır.

 

Rank Math SEO Nasıl Kurulur ve Ayarlanır?

·        Rank Math SEO’nun kurulumuna WordPress bloğunuza giriş yaparak başlamalısınız.

·        Ardından bloğunuzun sol tarafındaki Eklentiler seçeneğine gidip Yeni Ekle butonuna basmalısınız.

·        Eklenti Arama kutusuna Rank Math yazdıktan sonra eklentiyi yüklemek için yükle butonuna basınız ve yükleme tamamlanınca Etkinleştir seçeneğine tıklayınız. Rank Math SEO eklentinizin kurulumu hazırdır.

Rank Math’i etkinleştirdikten sonra hesabınızı bağlamanız bunun için de kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Etkinleştirme gerçekleştikten sonra önünüzde açılan sitede hesabınızı bağlayın butonuna tıklamalısınız.

Bu noktadan sonra gerçekleştireceğiniz basit 6 adım ile Rank Math SEO eklentisini kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. İzleyeceğiniz adımlar şu şekildedir:

1.  Sahip olduğunuz mevcut ayarların içe aktarımı: Mevcut SEO eklentinizin içe aktarımına izin verdikten sonra Gelişmiş Kurulum seçeneği ile mevcut ayarlarınız yeni Rank Math SEO eklentinize otomatik bir şekilde geçecektir.

2.  Web site bilgilerinizin ayarlanması: Bu adım sitenizin türünü, sahip olduğunuz logoyu, Google üzerinden paylaşım yaptığınız resimleri öğrenir.

3.  Google Seacrh Konsolu/Hizmetlerini Bağlama: Bu adım zorunlu olmamakla birlikte Rank Math SEO eklentinizin faaliyetlerini artıracaktır. Karşınıza çıkan Yetkilendirme Kodunu Al butonuna tıklayıp istenilenleri yaptıktan sonra devam edebilirsiniz.

4.  Site Haritalarının Ayarlanması: Bu adım SEO ile olan uyumda önemlidir çünkü arama motorlarında sıralamanızın ve sitenizin içeriğinin keşfedilmesine yardımcı olur. Bu adımda dosyaya ekleyeceğiniz sayfalar, resimler, videolar, sesler, kategoriler vs. gibi özellikler önemlidir.

5.  SEO Tweaks/Optimizasyon Ayarları: Bu adım sayfalarınızın içeriği için önemlidir. Karşınıza çıkan no-follow resim ve dış bağlantılar, arama motoru doğrulama, dış bağlantıları yeni sekmeye yönlendirme gibi seçenekleri seçerek web sitenizi SEO kuralları ile uyumlu hale getirebilirsiniz.

6.  Kurulum sihirbazının tamamlanması: Bu adımda Kaydet ve Devam et butonuna bastıktan sonra Rank Math SEO eklentiniz hazır demektir.

 

Son olarak Rank Math SEO eklentisinin kullanıcısına sunduğu birçok ana modülü vardır. Bunlardan üçü gelişmiş seçenekler başlığı altında yer alır. Bu modülleri şu şekilde sıralayabiliriz:

·        Rol Yöneticisi: Rol Manager olarak da geçen bu modülün en önemli özelliği diğer eklentilerden farklı olarak Rank Math SEO’ya ait olmasıdır. Bu özellik sayesinde web sitenizdeki kullanıcıların rollerini ve yetkilerini (editör, yönetici vb.) belirleyebilir ve yönetebilirsiniz. Böylelikle SEO eklentinizin ayarları için üçüncü bir şahsın varlığına ihtiyaç duymazsınız.

·        404 Hata Monitörü: Bu özellik sayesinde kullanıcı sayınızdaki azalmayı engelleyebilirsiniz. Şöyle ki, üzerinde değişikler yaptığınız bir gönderiyi tekrar paylaştığınızda 404 Hata Monitörünün yönlendirmesinin doğru ayarlanması ile eski gönderinizin URL’si otomatik olarak revize ettiğiniz yeni gönderiniz URL’si ile değiştirilir.

·        Şema İşaretlemesi: Schema Markup adıyla da bilinen bu özellik sayesinde web sitenizde paylaştığınız içerikleriniz arama motorları tarafından doğru bir şekilde tanımlanır ve sıralamanız SEO’ya uyumlu bir halde gelişir.