image image

Anahtar Kelime Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

Anahtar Kelime Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

  • imageCennet Ünlü
  • image30 Eylül 2022
image

Anahtar Kelime ve Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırması, Google'da her bir kelime veya kelime öbeği için yapılan aramaların hacmini kontrol etmek anlamına gelir. Bu araştırma, insanların Google’da ve diğer arama motorlarında ne aradığını gösteren bir dizi ücretsiz veya ücretli araç kullanılarak yapılır. Google aramalarını web sitenize yönlendirir ve sitenize gelen trafiği iyileştirir. Eğer trafik çekmek istediğiniz bir web siteniz varsa, anahtar kelime araştırmasının ne olduğunu kesinlikle bilmeniz gerekir. Fakat sadece bilmek yetmez. Anahtar kelime araştırmasında listelediğiniz kelimeleri web site içeriklerinize doğru şekilde uygulamanız da gerekir.

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Ne Kadar Önemlidir?

SEO sadece anahtar kelimeye bağlı olmayan karmaşık bir süreçtir, ancak üç temel ilkeye indirgenebilir:

  • Anahtar Kelime Araştırması
  • İçerik
  • Bağlantı kurma

Bu üç temel ilke arasında anahtar kelime araştırması en önemlisidir.Peki neden ?Çünkü doğru anahtar kelimeleri seçerseniz, arama motoru listelerinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerde en üstte yer alabilirsiniz. Fakat yanlış anahtar kelimeleri hedeflerseniz, işinizin büyümesine katkı sağlamak yerine durumu daha karışık bir hale getirebilirsiniz.Bir anahtar kelimeyi doğru şekilde araştırmak, onun gelir potansiyelini, ne kadar rekabetçi olduğunu ve hatta sıralama yapabilmek için tam olarak oluşturmanız gereken içerik türünü anlamak anlamına gelir.

Anahtar Kelime Kavramı Ve Seo İlişkisi

Bildiğiniz gibi SEO Optimizasyonu, internet sitelerinin arama motorları özellikleri ve internet sitesi ile etkileşimde bulunan kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak amacıyla yapılan işlemlerdir. Günümüzde internet trafiğinin yaklaşık %90’ı Google üzerinden yönlendirildiğinden SEO optimizasyonu oldukça önemlidir. Google aramalarında yükselmek isteyen kullanıcıların internet siteleri için doğru anahtar kelimelerini seçmesi gerekmektedir. Yanlış seçilen anahtar kelimeler kullanıcılar tarafından yeterince aranmayacak ve sitenizin görünürlüğü azalacaktır. Sitenizi en doğru anahtar kelimeler ile geliştirerek daha fazla trafik elde edebilir ve daha fazla kişiyi sitenize çekebilirsiniz.

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

  1. İşletmeniz Hakkında Önemli ve Alakalı Konuların Listesini Yapın : SEO çalışmasında kullanacağınız anahtar kelimeleri belirlemeden önce işletmeniz için önemli olduğunu düşündüğünüz konular bulmalısınız.

  2. Konu Gruplarını Anahtar Kelimelerle Doldurun: İşletmeniz için bulduğunuz konu gruplarında en çok aranan anahtar kelimeleri bulmalısınız. Bu anahtar kelimeleri SERP'lerin(arama motoru sonuç sayfaları) en üst sıralarından seçmeniz önemlidir. Çünkü hedef müşteri kitleniz üst sıralarda ki kelime öbeklerini kullanarak arama yapıyor. Kendi web sitenizin trafik kaynaklarını da incelemelisiniz ziyaretçilerin sizin web sitenize ulaşmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını da görmeniz de fayda var.

  3. İlgili Arama Terimlerini Araştırın : Ziyaretçilerin belirli bir konu hakkında arayabileceği daha fazla anahtar kelime bulmakta zorlanıyorsanız,Google'a kendi işletmeniz için seçmiş olduğunuz herhangi bir anahtar kelimeyi yazın ve çıkan ilk sayfada aşağı inin Burada göreceğiniz sizin işletmeniz için seçtiğiniz anahtar kelimelere benzer arama yapılan başka kelime öbekleridir.

  4. Rakipleriniz Hakkında Bilgi Edinin : Google gibi popüler arama motorlarında markanız hakkında anahtar kelime araştırması yapmak rekabet ettiğiniz sektörde bir numara olmak için yeterli değildir. Ayrıca rakiplerinizin de anahtar kelimelerinin farkına olmalısınız. Hayatta kalmaya çalıştığınız sektörünüzün içerik havuzunu ne kadar iyi anlarsanız SEO çalışmaları için o kadar iyi olur. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullandığını tespit edip kendi anahtar kelimeleriniz ile karşılaştırabilirsiniz.

Kaktüs Yazılım ailesi olarak, siz müşterilerimizi rakiplerinizden fark yaratacak hizmetle buluşturuyoruz! Anahtar Kelime araştırması yaparken kullanmamız gereken araçları iyi biliyor, bilgilerimizle sitenize entegre ettiğimiz içerikleri rakiplerinizden fark yaratacak konuma getirerek müşterilerinizi ve site trafiğinizin artmasını destekliyoruz! Web sitenizi en üst sıralara taşımak için SEO çalışmalarının en önemlisi olan anahtar kelimeleri  analiz ediyoruz. Bulduğumuz anahtar kelimeler ile sitenizin içeriğini güncelliyor, arama motorlarında rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı oluyoruz. Deneyimli ekibimizle sitenize gerekli tüm eksiklerikleri buluyor, rakiplerinizin analizi yaparak sizin için daha iyi nasıl çözümler üretebiliriz bunu düşünüyoruz. 

                              Gelin Kaktüs ile Rakiplerinize Fark Yaratalım!