image image

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NEDİR? NELERİ KAPSAR?

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NEDİR? NELERİ KAPSAR?

 • imageZeynep Nisa Cire
 • image09 Mayıs 2023
image

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NEDİR? 

 Günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte dijital dünyada birçok yeni meslek ortaya çıktı. Çağımızın ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan bu yeni mesleklerden biri de sosyal medya yönetimidir. Sosyal medya, kişinin elinde bir eğlence aracı olarak görülürken artık işletmeler için bir pazar kanalıdır. Bu pazara erişebilmek için profesyonel bir işletme hesabına sahip olmak gerekir. Bir insan ortalama sosyal medyada bir günde dört saat geçiriyor. Dolayısıyla potansiyel müşterileriniz veya potansiyel iş ortaklarınız da sosyal medyada vakit geçiriyor.
 Bu alanda profesyonel bir hizmet alarak sosyal medya pazarına hakim, hedef kitle odaklı, doğru reklam stratejileri ile kazançlarınızı artırabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi hizmeti alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve bu hizmetin içerisinde nelerin bulunduğunu blog yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Sosyal medya yönetimi, belirli sosyal mecralarda oluşturulan hesapların nasıl kullanılması gerektiği, nasıl yollar izleneceği, marka ile ilgili içeriklerin oluşturulması ve bunların yayınlanması, müşteri ağının genişletilmesi gibi faktörleri göze hitap eden bir uyum içerisinde yapılması konularını ele alır. Bunun getirilerinden biri de işletmelerin bilinirliğini artırma avantajıdır. Dijital yolla büyümek isteyen işletmelerin ilk durağı olan bu alan oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı sosyal medya aracılığıyla birçok kullanıcı ile etkileşim içine girilebilir.
 Geleneksel medya kanalları için ayrılan bütçeye kıyasla dijital medya için ayrılan bütçe çok daha düşük maliyetli olduğundan, dijital pazarlama yolunu seçmek daha mantıklı hale gelmektedir. Ancak dijital dünyaya ayak uydurmak, trendleri takip etmek, hedef kitle odaklı içerik üretmek, rakiplerinden farkını anlatabilmek ve reklam bütçeni doğru bir şekilde kullanabilmek bir uzmanlık işidir. Sosyal medya ve dijital pazarlama alanında uzman bir yardım almak doğru seçim olacaktır.

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NELERİ KAPSAR?

 Sosyal medya yönetimi, kabaca Instagram, Facebook, TikTok vb. aktif olmak istediğiniz mecralar için içerik oluşturma, yayınlama, bu işlemler doğrultusunda ortaya çıkan sonuçları analiz etme amaçlarını yerine getirir. Daha da detaya inmek gerekirse şu başlıklardan söz edilebilir;
 • Organik olarak sayfayı geliştirme,
 • İçerik üretimi ve içerik yazarlığı,
 • Influencer marketing,
 • Hedef kitle analizi,
 • Rakip kitle analizi,
 • Reklam paneli kurulumu ve yönetimi,
 • İşletmenin reklam kampanyalarını hazırlama,
 • Sayfaya tasarımsal postlar üreterek kurumsal bir görüntü oluşturma,
 • Kullanıcılardan alınan geri bildirim doğrultusunda yeni planlar oluşturma,
gibi birçok hizmeti kapsar.
Özetle…
İşletmesine değer katmak, markalaşma yolunda adım atmak, müşteri ağını genişletmek, olası müşterilerle etkileşim içinde kalmak isteyen her işletmenin kaliteli bir sosyal medya yönetimine ihtiyacı vardır. Çağa ayak uydurmanın bu denli önemli olduğu günümüz yaşantısında her işletmenin sosyal medya hesabı olması ve bu hesapların iyi yönetilmesi gerekmektedir.

Kaktüs yazılım olarak sizin için rakip ve hedef kitle analizinizi yaparak, trendlere ayak uyduran içerikler oluşturabilir, reklamlarınızı yöneterek minimum bütçe ile maksimum etkiyi yaratabiliriz. Organik olarak sayfanızı geliştirir ve sayfanıza kurumsal bir görüntü kazandırabiliriz. Kaktüs Yazılım ile siz de markalaşma yolundaki hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer işletmenize değer katmak istiyorsanız, müşteri potansiyeline sahip herkese ben de buradayım demek istiyorsanız sizinle çalışmak için buradayız.
İşletmenizi büyütmek, satışlarınızı artırmak bir hayal değil Kaktüs Yazılım ile gerçek!