image image

PAİD MARKETİNG NEDİR ? PAİD MARKETİNG TERİMLER, NELERDİR ?

  • imageGülsüm Barlas
  • image22 Şubat 2024
image

Paid Marketing Nedir?
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital pazarlamanın önemi gittikçe artmaktadır. Bu durumun bilincinde olan şirketler geleneksel pazarlamadaki bütçelerinden kısıp dijital platformlarda daha fazla reklam vermeyi tercih ediyorlar. İşletmeler tarafından sıklıkla tercih edilen dijital pazarlama stratejilerden birisi de paid marketing. Peki nedir bu paid marketing ?

Paid marketing, bir işletmenin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için reklam vererek hedeflediği müşteri kitlesine ulaşmasını sağlayan bir pazarlama yöntemidir. Paid marketing sayesinde kitlelerin ürünü organik olarak bulmasını beklemek yerine, hedeflenen kitleye yönelik reklamlar satın alınır. Bu da işletmelerin hedefledikleri kitleye hızlıca ulaşmasını sağlar.

Paid marketingle bağlantılı bazı terimler şu şekildedir.
 

Paid Marketing Terimleri Nelerdir?

PPC: Tıklama başına ödeme anlamına gelir. Bir reklamın her tıklamasında reklamverenin ücret ödediği bir reklamcılık modelidir. Reklama tıklandığı sürece ücret ödendiği için bütçe dostu bir reklam türüdür. PPC, arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında kullanılmaktadır.

ROI: Verilen ücretli reklamdan ne kadar gelir elde edildiğinin hesaplanması için (ROI) finans terimi kullanılır. İşletmeler bu sayede pazarlama kampanyalarının ne kadar etkili ve karlı olduğunu ölçebilir. Bulunan sonuçlara  göre de şirketler pazarlama stratejilerinde değişikliklere gidebilir.

GBM: Videolara verilen reklamlarda görüntüleme başına maliyet için kullanılır. Her kullanıcının kampanyayı görüntülemesi için ödenilen tutarı içerir.

SEM: Arama motoru pazarlamacılığı anlamına gelir. Google,Yandex gibi arama motorlarında ürün veya hizmetleri tanıtmak için ücretli reklam vererek daha fazla görünürlük ve müşteri trafiği elde etmek için kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

Anahtar Kelime: Bir arama motorunda kullanıcıların ürünü veya hizmeti aratırken en çok kullandığı kelimelere anahtar kelime denir. Satılan ürüne veya hizmete göre anahtar kelimeler değişkenlik gösterir. En sık kullanılan anahtar kelimelerde öne çıkmak için daha çok ücret ödenmelidir.

Kitle Hedefleme: Verilen reklamların belirli bir demografik gruba, ilgi alanına veya davranışa sahip kişilere göre gösterilmesine denir. Bu sayede verilen reklamlar satın alma ihtimali en yüksek kişilere gösterilir ve verilen reklamdan en yüksek verim alınır.

Dönüşüm Oranı: Reklamı gören ve istenen bir eylemi gerçekleştiren yani ürünü satın alan veya sitedeki formu dolduran kişilerin yüzdesine dönüşüm oranı denir.

İzmir Özel Yazılım: İşletmelerin özelleştirilmiş ihtiyaçlarına yönelik yazılım çözümleri sunan bir firma olabilir. Bu tür yazılım çözümleri, genellikle belirli iş süreçlerini optimize etmek veya özel gereksinimleri karşılamak için geliştirilir. İzmir Sosyal Medya Yönetimi: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarında varlığını yöneten ajanslar veya ekiplerdir. İçerik oluşturma, paylaşma, etkileşim yönetimi gibi işlevleri içerir. İzmir Web Tasarım: İnternet sitelerinin görsel ve kullanıcı deneyimi tasarımını yapan firmalardır. Kullanıcı dostu ve estetik açıdan çekici web siteleri oluştururlar. İzmir Web Yazılım: Web tabanlı uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Özel gereksinimlere uygun çözümler üretirler. İzmir Dijital Ajans: Çeşitli dijital hizmetleri tek bir çatı altında sunan firmalardır. Web tasarımı, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri içerebilir. İzmir Yazılım Firması: Genel olarak yazılım geliştirme hizmetleri sunan bir firmadır. Özel yazılım, web yazılımı, mobil uygulama gibi alanlarda çalışabilirler. İzmir Reklam Ajansı: Markaların reklam kampanyalarını tasarlayan ve yöneten ajanslardır. Dijital ve geleneksel medya kanallarında reklam stratejileri oluştururlar. İzmir Mobil Yazılım: Mobil uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Android ve iOS gibi platformlarda çalışan uygulamalar üretebilirler. Dijital Pazarlama Uzmanı: Dijital pazarlama stratejilerini oluşturan ve yöneten uzmanlardır. Online platformlarda reklam, SEO, içerik pazarlama gibi konuları ele alırlar. İzmir Dijital Pazarlama: Markaların dijital kanallar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan stratejileri içerir. Google Reklam Ajansı: Google Ads gibi platformlarda reklam kampanyalarını yöneten ajanslardır. Arama sonuçlarında ve diğer Google servislerinde reklamların görünürlüğünü artırmayı hedeflerler. İzmir Kurumsal Website: Şirketlerin veya kurumların online varlığını temsil eden profesyonel web siteleri anlamına gelir. Grafik ve Logo Tasarımı: Görsel kimlik oluşturma amacıyla logo, afiş, broşür gibi tasarımları gerçekleştiren uzmanlar veya ekiplerdir. Unity Oyun Programlama: Unity oyun motorunu kullanarak video oyunlarının geliştirilmesiyle ilgilenirler. Mobil Uygulama Geliştirme: Mobil cihazlar için uygulamalar geliştiren profesyonellerdir. Özel Yazılım: Belli bir amaca yönelik olarak özelleştirilen yazılım çözümlerini ifade eder. Sosyal Medya Yöneticiliği: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarını yönetme işlevini üstlenirler.