image image

ÖZEL YAZILIM VE HAZIR PAKET YAZILIM NEDİR? ÖZEL YAZILIMLAR VE HAZIR PAKET YAZILIMLAR ARASINDAKİ FARKLAR

ÖZEL YAZILIM VE HAZIR PAKET YAZILIM NEDİR? ÖZEL YAZILIMLAR VE HAZIR PAKET YAZILIMLAR ARASINDAKİ FARKLAR

  • imageZeynep Nisa Cire
  • image12 Mayıs 2023
image

ÖZEL YAZILIM VE HAZIR PAKET YAZILIM NEDİR?


 İşletmeler için zaman ve veri yönetiminin son derece önemli olması bazı ihtiyaçları ortaya çıkarır. Teknolojinin yardımıyla karşılanan bu ihtiyaçlar için en çok kullanılan yöntem yazılım geliştirmedir. Piyasada hazır olarak bulunan ve belli standartlara sahip özelliklerdeki programlar haricinde, şirkete özel olarak yapılan program geliştirme hizmetine özel yazılım geliştirme adı verilir. Bu sistemler şirketlerin isteklerinden yola çıkılarak ihtiyaçlarını ve eksiklerini gidermek adına yazılım şirketleri tarafından geliştirilir. Uzun araştırmalar ve detaylı çalışmalar ile oluşturulan bu sistemler, algoritmalar, tasarlanır ve satın alma işleminden sonra da yazılım firmasının hizmeti devam eder. Özel yazılım sistemleri sayesinde şirketler iş yönetim sistemlerini çok daha hızlı hale getirebilirler.
 
Bunun yanında bir de hazır paket yazılım sistemleri bulunmaktadır. Kullanıcıların en yaygın istekleri doğrultusunda oluşturulurlar ve standart özellikleri barındırırlar.  Bu yazılımların maliyetleri özel yazılımlara göre daha düşüktür. Hazır paket yazılım sistemleri satın alındıktan sonra direkt kullanıma hazır olurlar. Satış yapabilmek için temel yazılım gereksinimlerini karşılayan bu sistemler özel taleplerinizi karşılamazlar. Eğer bu tarz özel talepleriniz varsa hazır yazılım sistemleri yeterli olmamaktadır. Bu yazılımlar kullanıcı dostu olarak tasarlanmaktadır.
 

ÖZEL YAZILIMLAR VE HAZIR PAKET YAZILIMLAR ARASINDAKİ FARKLAR

 
  • Özel yazılımlar tasarlandıktan sonra bile ihtiyaçlarınıza ve eksiklerinize yönelik değişimler yapılabilir. Hazır paketlerde ise durum tam tersi olmakla birlikte yazılımlarda herhangi bir değişiklik yapılamaz.
  • Maliyet özel yazılımlarda yüksekken hazır yazılımlarda çok daha düşüktür.
  • Özel yazılımlar, şirketinize özgü tasarlanırken hazır sistemler ortak ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanmaktadır.
  • Paket yazılımlar, ihtiyaç duymadığınız birçok özellik taşıdığından daha yavaş çalışır, özel yazılım ise tam olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirildiğinden çok daha hızlı çalışmaktadırlar.
 
Kaktüs Yazılım ekibi olarak özel yazılım geliştirme süreçlerinizde sizleri dinliyor, anlıyor ve ihtiyaçlarınıza en doğru şekilde yanıt veriyoruz. İzmir merkezli yazılım firması olarak geniş portfolyomuz ile Türkiye’nin dört bir yanına yazılım hizmetleri vermekteyiz. Kaliteli müşteri hizmetlerimiz ile yazılım konusunda eksiklerinizi gideriyoruz ve 7/24 teknik destek sağlıyoruz.
SİZ YAZILIMA DEĞİL, YAZILIM SİZE UYSUN!
İletişim için buraya tıklayabilirsiniz.