image image

AGİLE METODUNA GÖRE YAZILIM GELİŞTİRME NEDİR?

  • imageGülsüm Barlas
  • image19 Ocak 2024
image

Agile metoduna göre yazılım geliştirme nedir?

Agile, Türkçede “çevik” anlamına gelmektedir. Çevik metodoloji, iş birliğini ve sürekli iyileştirmeyi teşvik eden oldukça etkili bir yazılım geliştirme yaklaşımıdır. Müşterilere hızlı bir şekilde değer sunmaya odaklanırken aynı zamanda ekiplerin değişen ihtiyaçlara ve gereksinimlere hızlı bir şekilde yanıt vermesine olanak sağlar.

Çevik metodoloji, yazılım geliştirme sürecinin ilk adımından itibaren müşteri katılımına en yüksek önceliği vermeye dayanmaktadır. Ana amaç müşterinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan bir ürün ortaya çıkana kadar süreci müşteriyle beraber yürütmektir. Müşteri bu yönteme bağlı kalarak hem zamandan hem de paradan tasarruf eder çünkü geliştirmenin her aşamasında bulunduğu için ürünü test edip onaylayabilir.

Agile metoduna göre yazılım geliştirmenin avantajları nelerdir?

1.Artan esneklik

Çevik metodoloji, değişikliklerin hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Müşteri geri bildirimlerine yanıt vermeyi ve aldığı geri bildirimlere göre yazılımı uyarlamayı kolaylaştırır.

2. Test etme ve hata ayıklama

Yazılım geliştiriciler  kısa sprintler sayesinde ortaya çıkan sorunları hızlı bir şekilde belirleyebilirler. Bu da çözümleri zamanında bulmalarına ve kullanıcı deneyimini hızlıca iyileştirmelerine olanak tanır.

3. Müşteri memnuniyeti

Çevik metodoloji, ekiplerin müşterilerin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş ürünler oluşturmasına olanak tanır. Bu da daha fazla müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati sağlar.

4.Planlamada kolaylık

Daha küçük iş parçalarının verimli bir şekilde tamamlanması nedeniyle zaman çerçevelerinin doğru tahmin edilme ihtimali daha yüksektir. Bu durum proje yöneticilerinin geleceği planlamasını ve gerçekçi hedefler belirlemesini kolaylaştırır.

5. Daha Hızlı Pazara Çıkış Süresi

Yazılım geliştirme trendlerini takip etmek ve rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız yeni ürün veya hizmetinizi mümkün olan en kısa sürede pazara sunmalısınız. Hız ve uyarlanabilirlik ise Agile yazılım geliştirmenin en büyük faydalarındandır.

6. Daha fazla görünürlük

Agile metodunda bir ila dört haftalık sprintler halinde çalışıldığı için herhangi bir zamanda ne üzerinde çalışıldığı konusunda müşteriye netlik sağlanır. Bu da paydaşlara ekibin neyi başardığı konusunda daha iyi bir fikir verir.

 

Kaktüs Yazılım olarak, özel yazılım geliştirme ve mobil uygulama geliştirme hizmetlerimizde Agile metodunu tercih ediyor ve agile metodu ile çalışıyoruz. Çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimizle dirsek dirseğe temas ederek projenin her adımından haberdar olmanızı sağlıyoruz. 

Sizde özel yazılım geliştirme, mobil uygulama geliştirme gibi projeleriniz varsa her adımından haberdar ilerleyerek bizim birlikte çalışabiliriz. Kaktüs Yazılım olarak her anlamda yanınızdayız! 


 

İzmir Özel Yazılım: İşletmelerin özelleştirilmiş ihtiyaçlarına yönelik yazılım çözümleri sunan bir firma olabilir. Bu tür yazılım çözümleri, genellikle belirli iş süreçlerini optimize etmek veya özel gereksinimleri karşılamak için geliştirilir. İzmir Sosyal Medya Yönetimi: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarında varlığını yöneten ajanslar veya ekiplerdir. İçerik oluşturma, paylaşma, etkileşim yönetimi gibi işlevleri içerir. İzmir Web Tasarım: İnternet sitelerinin görsel ve kullanıcı deneyimi tasarımını yapan firmalardır. Kullanıcı dostu ve estetik açıdan çekici web siteleri oluştururlar. İzmir Web Yazılım: Web tabanlı uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Özel gereksinimlere uygun çözümler üretirler. İzmir Dijital Ajans: Çeşitli dijital hizmetleri tek bir çatı altında sunan firmalardır. Web tasarımı, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri içerebilir. İzmir Yazılım Firması: Genel olarak yazılım geliştirme hizmetleri sunan bir firmadır. Özel yazılım, web yazılımı, mobil uygulama gibi alanlarda çalışabilirler. İzmir Reklam Ajansı: Markaların reklam kampanyalarını tasarlayan ve yöneten ajanslardır. Dijital ve geleneksel medya kanallarında reklam stratejileri oluştururlar. İzmir Mobil Yazılım: Mobil uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Android ve iOS gibi platformlarda çalışan uygulamalar üretebilirler. Dijital Pazarlama Uzmanı: Dijital pazarlama stratejilerini oluşturan ve yöneten uzmanlardır. Online platformlarda reklam, SEO, içerik pazarlama gibi konuları ele alırlar. İzmir Dijital Pazarlama: Markaların dijital kanallar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan stratejileri içerir. Google Reklam Ajansı: Google Ads gibi platformlarda reklam kampanyalarını yöneten ajanslardır. Arama sonuçlarında ve diğer Google servislerinde reklamların görünürlüğünü artırmayı hedeflerler. İzmir Kurumsal Website: Şirketlerin veya kurumların online varlığını temsil eden profesyonel web siteleri anlamına gelir. Grafik ve Logo Tasarımı: Görsel kimlik oluşturma amacıyla logo, afiş, broşür gibi tasarımları gerçekleştiren uzmanlar veya ekiplerdir. Unity Oyun Programlama: Unity oyun motorunu kullanarak video oyunlarının geliştirilmesiyle ilgilenirler. Mobil Uygulama Geliştirme: Mobil cihazlar için uygulamalar geliştiren profesyonellerdir. Özel Yazılım: Belli bir amaca yönelik olarak özelleştirilen yazılım çözümlerini ifade eder. Sosyal Medya Yöneticiliği: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarını yönetme işlevini üstlenirler.