image image

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • imageAleyna Sivril
  • image24 Ocak 2023
image

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Müşteri İlişkileri(Customer Relationship Management), bir işletmenin müşterilerle olan tüm ilişkilerin ve hedef kitlesi ile olan etkileşimini yönetmeyi sağlayan araçtır. 

Müşteri ilişkileri yönetimi, müşteri memnuniyetini ve iş ilişkilerini en üst seviyede tutmayı sağlar. İşletmeler kârlılığını, bilinirliğini arttırmak için müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmalıdır ve müşteri ilişkilerini her zaman geliştirmelidir.

 

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Nasıl Doğru Yapılır?

İşletmenin müşterilerine sağlamış olduğu hizmet veya ürünler satış sürecindeyken müşteri ilişkileri yönetimi bu noktada en önemli unsurdur. Hizmet veya ürünün tanıtımdan satışa kadarki bütün sürecinde e-posta, telefon görüşmeleri, mesajla sağlanan görüşmeler ve yüz yüze yapılan görüşmeler müşteri ilişkileri yönetimini kapsar. Bütün bu süreçlerden elde edilen bilgiler müşterilerin satıcıdan beklentileri, talepleri, davranışları ve tutumları raporlanarak ilgili birime iletilir.  Hazırlanan raporlar ve toplanan veriler ışığında müşterilere yönelik satış politikası benimsenir ve geliştirilir.

 

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) yapılırken bir CRM Programından faydalanabilirsiniz. Peki bu CRM programını seçerken dikkat etmeniz gereken özellikleri biliyor musunuz? Sizler için dikkat etmeniz gereken unsurları aşağıda sıraladık.

  1. Öncelikle programı kullanma amacınızı ve ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza en uygun programı seçmelisiniz.
  2. Programın arayüzü kolay ve kullanıcı dostu olmalı. Bu sayede istediğiniz bütün bilgilere kolayca ulaşabilir ve kullanımı kolay paneller sayesinde rahatlıkla analiz yapabilirsiniz.
  3. Çalışanlarınızın görev ve iş takibini kolayca yapabilmek için bu takip planlarını oluşturabileceğiniz programları tercih etmelisiniz.
  4. Bulut tabanlı bir program seçerek hem maliyetlerinizi en aza indirger hem de oluşabilecek herhangi bir problemde verilerinizi kaybetmezsiniz. Ayrıca tüm cihazlarınızdan erişim sağlayarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.
  5. Raporlama ve analize uygun, toplu mail gönderebilen programlar tercih ederek müşterileriniz hakkındaki bilgileri analiz edebilirsiniz. Müşterilerinizle aranızdaki ilişkiyi sürekli ve aktif hale getirebilirsiniz. 
 

Kaktüs Yazılım, müşteri yönetimi, iş yönetimi, depo ve stok yönetimi yapmanızı kolaylaştıracak yazılım çözümleri sunuyor. Özel yazılım geliştirme uzmanlarımız ile ihtiyaçlarınıza yönelik masaüstü- web uygulamaları veya mobil uygulamalar geliştiriyoruz. Özel yazılım çözümlerinde gelişmiş raporlama entegrasyonu paket içerisinde sizlere hediye!


customer relationship management, müşteri ilişkileri yönetimi, crm, müşteri memnuniyeti, müşteri analizi, raporlama, iş yönetimi, depo ve stok yönetimi