image image

Mobil Uygulama Nedir? Neden Önemlidir?

Mobil Uygulama Nedir? Neden Önemlidir?

  • imageCennet Ünlü
  • image10 Haziran 2022
image
Mobil Uygulama Nedir? Neden Önemlidir?
Günümüzden on ya da yirmi yıl sonra teknolojinin hangi seviyede olacağını şu an kestiremeyiz fakat bugünün sürekli gelişmekte olan teknolojisine baktığımızda insanların vazgeçilmez eşyalarından biri olan akıllı cihazların var olan teknolojide büyük bir yer kapladığını rahatça kabul edebiliriz. Buna ek olarak, bu akıllı cihazların sahip olduğu farklı mobil işletim sistemleri de günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir çünkü bu işletim sistemleri ile uyumlu olmak için yapılan, özel tasarımlara ve kodlara sahip mobil uygulamalar insanların sanal dünyalarında merkez haline gelmeye başladı. Bilgisayar programları ve web siteleri yazılımlarından farklı olan mobil uygulamalar, yapılan bir araştırma sonucuna göre insanların telefonda geçirdikleri vakitlerin %70’ini kapsıyor. Durum böyle olunca işletmelerin ya da kişisel girişimcilerin mobil uygulamalara olan ilgileri artıyor.
Mobil uygulamaların önemi konusu da burada devreye giriyor. Ücretli ya da ücretsiz olsun, dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemleri olan iOS ve Android’de yer alan mobil uygulamalar, işletmelerin kendi web sitelerinden daha çok tercih ediliyor. Sebebi ise, daha kolay, hızlı, pratik ve kullanışlı olması. Özellikle e-ticarete atılan işletmelerin ya da bireysel girişimcilerin mobil uygulamalara yönelmesi ve işleri için bir mobil uygulama hazırlamaları bu yüzden önemli. Ayrıca ticaret hayatında tavan yapan ve acımasız olan rekabet ile savaşmanın en iyi yollarından biri de mobil uygulamaya sahip olmaktan geçiyor. Sahip olunan mobil uygulama ile müşterilerle olan iletişim daha hızlı ve sıkı olurken diğer yanda da hedef kitleye olan ulaşım kolaylaşıyor. Ayrıca uygulama sayesinde yapılan reklamlar, çekilişler, özel indirimler de kullanıcıları kendine çekiyor ve markalaşma değerini, profesyonelliği artırıyor. Günümüzdeki tüketicilerin %80’ini alışverişlerini web sitelerinden ya da mağazalardan almak yerine markanın mobil uygulamasını kullanmayı tercih ediyor.

Mobil Uygulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
İlk olarak mobil uygulamanın basit bir ara yüze sahip olması gerekir. Aynı zamanda tasarımının da kullanıcının kafasını karıştırmayacak şekilde yapılmış olması önemli bir noktadır. Çünkü bir kullanıcı için pratiklik, açıklayıcı ve anlaşılır yönlendirmeler ve kolay kullanım çok önemlidir. Uygulamada kullanılan görseller, müşteri etkileşimini sürekli olarak aktif tutan bildirimler, müşteri-satıcı arasındaki mesajlaşmalar ve dil de kullanıcının dikkatini çeken konulardandır.
Diğer yandan mobil uygulamanın sahibinin penceresinden baktığımızda uzun vadede kar getirecek ve hedeflerini gerçekleştirecek bir pazarlama stratejisi oldukça önemlidir. Stratejisi başarılı olan uygulamalar hem kullanıcı hem de uygulamanın sahibi için daha işlevsel ve verimli olur. Ayrıca belirli aralıklarla uygulama için yapılan optimizasyonlar ve kullanıcı dönütlerinin analiz edilmesi işletmenin mobil uygulamasının gelişmesini sağlar. Tüm bunlardan sonra dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır ki, bu oldukça önemlidir. Uygulama hangi alanda hizmet verecek olursa olsun hedef kitlenin doğru belirlenmesi gerekir. Bir mobil uygulamanın ücretli ya da ücretsiz olması, akıllı cihazlara olan uyumu ve kullanıcıların beklentilerine karşılık verip verememesi çok önemlidir. Çünkü tüm bunlar göz ardı edilirse sadece teknolojik dünyanın rekabetine ortak olmak için yapılan bir mobil uygulama ne kullanıcıları ne de mobil uygulamanın sahibini mutlu eder.

Mobil Uygulamaya Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?
Rekabetin sürekli olarak tırmanışta olduğu ticaret dünyasında bir mobil uygulamaya sahip olmak ilk olarak bu rekabet ortamındaki yerinizi sağlamlaştırmanızı sağlar. İnsanların durmayan bir hızla tüketici olmaya devam ettikleri bu teknolojik çağda bir mağazaya ve web siteye sahip olmak yeterli değildir. Evinde oturduğu koltuktan elindeki telefon ile işlerini halledebileceğini bilen biri kalkıp mağazaya gitmeyi ve bilgisayarlara uygun olarak yapılan web sitelerini ziyaret etmeyi tercih etmez. Bunun yerine kısa bir zamanda sadece birkaç tuşa basarak işini halledebileceği mobil uygulamayı kullanır. Bu yüzden ister küçük ister büyük olsun, bir işletmenin bir mobil uygulamaya sahip olması demek, potansiyel müşterilerinin her zaman bir tık uzağında olması ve daimî müşterilerinin de sadakatini kazanması demektir. Ayrıca sadece mobil uygulamaya özel olarak yapılan ürünler hakkındaki bilgilendirmeler, aktif bildirimler, indirimler ve reklamlar da işletmenin markalaşmasını ve verimini artıracak olan faktörlerdendir. Diğer yandan mobil uygulamanın indirilmesi ve aktif kullanımı da işletme için yeni kazanç demektir.
Mobil uygulamalar işletmelerinizin, firmalarınızın daha çok insana ulaşmasını sağlarken aynı zamanda bütün işlerinizi kolaylaştırabilecek mobil uygulamalar her açıdan sizlere olumlu dönüşler sağlayacaktır.

Bir Mobil Uygulamaya Yatırım Yapmak İçin Ne Kadar Bütçeye Sahip Olmak Gerekir?
Bir mobil uygulama yapmak için kullanılacak olan bütçenin miktarı işletmenin küçüklüğü ya da büyüklüğüne göre değişmektedir. Ayrıca işletmenin ulaşmak istediği hedefleri ve kitle ile uyumlu olması için uygulamanın içeriği, uygulamada kullanılacak faaliyetler, güncellemelerin zaman aralığı, tercih edilen tür ve tasarım, uygulamanın kullanıcılar için ücretli ya da ücretsiz olacak olması gibi noktalar, yatırıma ayrılan bütçeyi etkiler.
Bizler Kaktüs Yazılım olarak tüm bu noktaları dikkate alıyor ve sizin ihtiyaçlarınızı en verimli şekilde karşılayacak olan mobil uygulama için araştırmalar yapıyor, size özel mobil uygulama yazılımları hazırlıyor ve size uygun bütçeyi sunuyoruz.