image image

MDM nedir? Mobil Cihaz Yönetimi Nedir?

MDM nedir? Mobil Cihaz Yönetimi Nedir?

  • imageCennet Ünlü
  • image12 Mayıs 2022
image
MDM nedir? Mobil Cihaz Yönetimi Nedir?
MDM  (Mobile Device Management), Türkçeye Mobil Cihaz Yönetimi olarak çevrilmiştir. Akıllı telefon, tablet ve benzeri cihazların hayatımıza girmesiyle MDM hayatımıza girdi. Mobil olarak tanımladığımız cihazların (tablet, akıllı telefon, vb…) yönetilmesi için ortaya çıkan yazılıma Mobil Cihaz Yönetimi adı verilmiştir.
Dijitalleşen dünyada her birey mobil cihazlara sahip olurken her geçen gün bu mobil cihaz satın alınımı artmaktadır. We Are Social 2020 Raporu’na göre 5,19 milyar kişi akıllı cep telefonu kullanıyor. Bu yüzden son 10 yıldır işletmeler, şirketler, kurumlar dijitale dönüş yapmaktadır. Dijital sistemler ile kurumu yönetmek daha kolay ve daha hızlıdır.
Cihazların işletim sistemlerinin, içerisinde barındırdıkları uygulamaların ve içerdiği kurumsal bilgilerin yönetimi MDM’dir. Cihazların belirli kriterler doğrultusunda şebekeye, şirkete ya da ağa erişebilmesini kontrol edebilirsiniz. MDM ile iş dünyası daha hızlı ve daha kolay yönetilmektedir.
Mobil Cihaz Yönetiminin Faydaları nelerdir?
MDM ile uzaktan erişim ile bilgi kaybını veya bilgi çalınmasını engelleyebilirsiniz. Örneğin çalınan mobil cihazınızın içerisindeki bilgileri silebilir, çalınan cihazın anlık olarak lokasyonunu belirleyebilirsiniz. Hem çalınan cihazınıza ulaşabilirsiniz hem de içerisindeki bilgileri uzaktan erişim ile silebilirsiniz. cihaz kullanıma kilitlenebilir ve cihazda yer alan uygulamalar da uzaktan erişimle kaldırılabilir. Gördüğünüz üzere güvenlik açısından MDM oldukça faydalı bir sistemdir.
Cihazların içine yeni uygulama yüklemek, dosya yüklemek ya da kaldırmak istediğinizde bunu tek bir noktadan tüm cihazlar için kurulum yapabilirsiniz. Aynı zamanda her cihazın içindeki verileri merkezi cihazda toplayarak analiz edebilirsiniz. Bu da envanter yönetimini yapabilmenizi sağlar.
Kısaca MDM kullanıyor olmak hem zamandan hem de finansal açıdan kâr etmenizi sağlıyor. Özellikle güvenlik açısından işletmenizin mevcut kurumsal verilerini korumakta da birincil görev üstleniyor. İş akışını tek bir noktadan tüm kullanıcılara kolayca aktarabildiğiniz için pek çok vakit kaybettiren bürokratik aşamayı da ortadan kaldırıyor ve verimliliği arttırıyor. Uzaktan yönetim sayesinde herhangi bir fiziksel müdahale gerektirmeden, kullanıcıların üretkenliğine negatif etki yapmadan işlemleri gerçekleştirmenizi sağlıyor.
Yalnızca iş yönetimi olarak değil aynı zamanda takip sistemleri için de MDM kullanılır. Örneğin çocuk takip sistemleri, araç takip sistemleri... ni verebiliriz. 
 
Kaktüs Yazılım'a htiyacınızı belirtin, Size özel Mobil Cihaz Yönetimi sistemi kurulsun! 
Siz hayal edin Kaktüs Yazılım kodlasın..