image image

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek Yatırımcı Nedir?

  • imageAleyna Sivril
  • image14 Şubat 2023
image

Melek Yatırımcı Nedir?


Melek yatırımcı, bir girişimcilik veya start-up iş fırsatına sermaye sağlayarak büyümeleri ve gelişmeleri için yatırım yapan kişidir. Bir girişimin gelişmesinde büyük rol oynadıkları ve riski göze alarak büyüme potansiyeli olan firmalara destek sağladıkları için “Melek Yatırımcı” olarak anılırlar. Melek yatırımcılar, gelecek vaadeden ve gelişme potansiyeline sahip projelere maddi destek sağlarlar. Projelerini hayata geçirmek isteyen ve bunun için maddi desteğe ihtiyaç duyan girişimcilerin adeta kurtarıcısıdırlar. 

 

Melek Yatırımcılar Ne Gibi Özelliklere Sahiptir?

Bireysel veya grup olarak hareket edebilir ve bu sayede daha fazla finansal ihtiyaçları karşılayabilirler.

Genellikle bilgi sahibi oldukları ve üzerine düşünüp değerlendirme yapabilecekleri alanlara yatırım yaparlar.

Yatırım yaptığı şirketten özsermaye hissesi veya gelir payı hakkı edinebilir. 

Genellikle kâr elde etme amacıyla yapsalar da bazı durumlarda sadece para odaklı düşünmezler, maddiyatın yanında manevi olarak da tatmin olmayı beklerler.

 

Yatırım yaptıkları firmada aktif olarak rol almayı ve süreci takip etmek isterler.

 

Melek Yatırımcı Ağı Nedir?

Melek yatırımcılar bireysel yatırım yapan ve diğer yatırımcılarla ortak bir şekilde yatırım yapanlar olarak ikiye ayrılır. Bireysel melek yatırımcılar yatırımlarını bireysel olarak değerlendirerek yaparken ortak melek yatırımcılar genellikle bir Melek Yatırımcı Ağı ile bağlantıda olurlar. Bu ağa üye olarak ekip halinde yatırım yapabilecekleri girişimleri araştırır ve değerlendirirler. Çeşitli toplantılar sonucunda olumlu yönde düşünüldüğünde yatırım için gerekli işlemleri başlatmış olurlar. 

 

Girişimin var ve ekibinin içinde eksiklerin varsa merak etme doğru adrestesin! Kaktüs Yazılım girişim projelerinizde yazılım ve dijital pazarlama alanında siz yeni girişimcilerinin yanında! Girişimcilere destek kapsamında yazılım tarafında %20 dijital pazarlamada %30 indirim sizleri bekliyor!

 

melek yatırımcı, girişimci, sermaye, melek yatırım, yatırım desteği, girişimci desteği, yatırım, yatırım fonu