image image

FinTech NEDİR?

  • imageCeren Akkaya
  • image30 Eylül 2023
image
Finans ve teknoloji kelimelerinin birleşiminden oluşan ve açılımı finansal teknoloji olan FinTech, geleneksel finansal işlemlerin teknoloji ile entegre olarak daha dijital olmasını sağlayan ve hizmet kalitesini artıran bir finans endüstrisidir.
Başlangıçta finansal hizmet ve süreçlerin daha hızlı, kolay, pratik ve otomatik hale gelebilmesini hedefleyen FinTech, zamanla beklentilerin üstüne çıkmıştır. Özel yazılımlar, algoritmalar ve teknolojik donanımlar aracılığıyla çalışma protokolüne sahip olan FinTech, hem kurumsal işletmeler hem de tüketiciler tarafından yıllar geçtikçe daha çok popüler hale gelmiştir.

Mobil uygulama ve internet kullanımının vazgeçilmez olduğu günümüzde, finansal teknoloji kullanıcılarına mobil bankacılıktan sanal gerçekliğe kadar geniş bir kullanım alanı sunmaktadır.
Özellikle finansal hizmet veren kurumsal bankalar tarafından oldukça tercih edilen FinTech, müşterilerin ve kurumların iş yükünü hafifletip hayatlarını kolaylaştırmaktadır.


FinTech’in (Finansal Teknoloji) Hayatımızdaki Önemi

İnternetin ve mobil uygulamaların küreselleşen dünyadaki önemi arttıkça finansal kurumların müşterileri yeniliklere daha açık bir hale gelmiştir. Bu da şirketlerin daha yenilikçi çözümlere yönelmesini ve FinTech’in popülerleşmesini sağlamıştır. Özellikle 2022 yılında blockchain, e-ticaret, global uygulamaların teknolojilerinin yaygınlaşması, gelecek yıllarda da finansal teknolojinin gelişeceğini göstermektedir. Yapay zekâ tabanlı teknolojiler ve makine öğrenimi gelecekteki bu gelişimin kilit işlevleri olarak görülmektedir.

                                                                                            


Finansal Teknoloji (FinTech) Örnekleri:

  1. Kripto Para Birimi ve Blockchain: Birbirlerinden farklı olan bu terimler finansal teknolojide aslında ayrılmaz bir bağa sahiptirler. Günümüzde kullandığımız kâğıt paraların dijital ortamdaki formu olan kripto para birimleri ve bunlarla yapılan işlemleri kayıt altında tutan, dijital bir defter olan Blockchain kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Kripto parayı kullanmak her ne kadar kolay ve hızlı olsa da ortaya çıkabilecek dolandırıcılık işlemlerine karşı blockchain ile birlikte çalışır. Erişim izni verilen kişiler tarafından takip edilebilen ve yapılan her dijital işlemi kayıt altına alan blockchain sayesinde finansal işlemler daha güvenli hale gelmektedir.

  2. Mobil Cüzdan ve Mobil Bankalar: En yaygın FinTech örneklerinden olan mobil cüzdanlar (PayPal, Google Pay, Venmo, Apple Pay) kullanıcıların birbirlerine daha kolay para transferi ya da ödeme yapmalarını sağlamaktadır. Mobil bankacılık ise oldukça popüler bir FinTech uygulamasıdır. Günümüzde çoğu kullanıcı banka işlemlerini online olarak halletmektedir.
  3. Kitle Fonlamasına Sahip Platformlar: FinTech’e sahip olan bu platformlar sayesinde kullanıcılar istedikleri ürün, işletme veya bireylere yatırım yapabilme şansına sahiptirler. Bu platformlara Kickstarter ve GoFundMe örnek verilebilir.

Siz de finans sektöründeki rekabet ortamında öne çıkmak ve gelişmiş teknolojilerden maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız, alanında profesyonel ekibi ile müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarına uygun çözüm önerileri, özel yazılımlar sunan Kaktüs Yazılım ile tanışabilir ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz!
 

İzmir Özel Yazılım: İşletmelerin özelleştirilmiş ihtiyaçlarına yönelik yazılım çözümleri sunan bir firma olabilir. Bu tür yazılım çözümleri, genellikle belirli iş süreçlerini optimize etmek veya özel gereksinimleri karşılamak için geliştirilir. İzmir Sosyal Medya Yönetimi: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarında varlığını yöneten ajanslar veya ekiplerdir. İçerik oluşturma, paylaşma, etkileşim yönetimi gibi işlevleri içerir. İzmir Web Tasarım: İnternet sitelerinin görsel ve kullanıcı deneyimi tasarımını yapan firmalardır. Kullanıcı dostu ve estetik açıdan çekici web siteleri oluştururlar. İzmir Web Yazılım: Web tabanlı uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Özel gereksinimlere uygun çözümler üretirler. İzmir Dijital Ajans: Çeşitli dijital hizmetleri tek bir çatı altında sunan firmalardır. Web tasarımı, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri içerebilir. İzmir Yazılım Firması: Genel olarak yazılım geliştirme hizmetleri sunan bir firmadır. Özel yazılım, web yazılımı, mobil uygulama gibi alanlarda çalışabilirler. İzmir Reklam Ajansı: Markaların reklam kampanyalarını tasarlayan ve yöneten ajanslardır. Dijital ve geleneksel medya kanallarında reklam stratejileri oluştururlar. İzmir Mobil Yazılım: Mobil uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Android ve iOS gibi platformlarda çalışan uygulamalar üretebilirler. Dijital Pazarlama Uzmanı: Dijital pazarlama stratejilerini oluşturan ve yöneten uzmanlardır. Online platformlarda reklam, SEO, içerik pazarlama gibi konuları ele alırlar. İzmir Dijital Pazarlama: Markaların dijital kanallar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan stratejileri içerir. Google Reklam Ajansı: Google Ads gibi platformlarda reklam kampanyalarını yöneten ajanslardır. Arama sonuçlarında ve diğer Google servislerinde reklamların görünürlüğünü artırmayı hedeflerler. İzmir Kurumsal Website: Şirketlerin veya kurumların online varlığını temsil eden profesyonel web siteleri anlamına gelir. Grafik ve Logo Tasarımı: Görsel kimlik oluşturma amacıyla logo, afiş, broşür gibi tasarımları gerçekleştiren uzmanlar veya ekiplerdir. Unity Oyun Programlama: Unity oyun motorunu kullanarak video oyunlarının geliştirilmesiyle ilgilenirler. Mobil Uygulama Geliştirme: Mobil cihazlar için uygulamalar geliştiren profesyonellerdir. Özel Yazılım: Belli bir amaca yönelik olarak özelleştirilen yazılım çözümlerini ifade eder. Sosyal Medya Yöneticiliği: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarını yönetme işlevini üstlenirler.