image image

Kurumsal İşletmeler Neden Özel Yazılım Tercih Etmeli? Özel Yazılım ve Hazır Yazılım Arasındaki Farklar Neler? Özel Yazılıma Sahip Olmak Neden Önemlidir?

Kurumsal İşletmeler Neden Özel Yazılım Tercih Etmeli? Özel Yazılım ve Hazır Yazılım Arasındaki Farklar Neler? Özel Yazılıma Sahip Olmak Neden Önemlidir?

  • imageCennet Ünlü
  • image03 Ağustos 2022
image

Kurumsal İşletmeler Neden Özel Yazılım Tercih Etmelidir?

Bir kurumsal işletme, ticaret hayatında uzun vadede yerini sağlamlaştırmak için öncelikli olarak içinde bulunduğu teknolojik çağa ayak uydurmak zorundadır. Bunun için de özel bir yazılıma sahip olması, atabileceği en akıllıca adımlardan biridir. Çünkü bir kurumsal işletmenin özel bir yazılıma sahip olması demek, onun rakipleriyle başa baş hatta onlardan bir adım önde mücadele etmesi demektir.

Özel yazılım, var olan standart ve hazır yazılım paketlerinden adından da anlaşılacağı üzere özel olduğu için farklıdır. Özel yazılımlar, müşterisi olan kurumsal işletmelerin istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan yazılım programlarıdır. Böylelikle bu özel yazılımlar sadece ve sadece satın alan kurumsal işletmeye ait olur ve kurumsal işletme ticari hayatından %100’e ulaşabilecek verimlere sahip olur.

Kurumsal işletmelerin özel bir yazılıma sahip olmaya karar verdikleri süreçte genellikle yaşanılan ciddi bir problem veya atlatılan bir kriz olur. Projenin eksik teslim edilmesi ya da istenilen yazılım programının hiç teslim edilmemesi ya da ek özellik istenmesi ama ek özelliğin eklenememesi, paket yazılım program olması ya da kod hatalarından dolayı yazılımın işlevini yitirmesi ve sonucunda teknik desteğin verilmemesi vb. sorunlarla karşılaşılabilir. Tekrar rahat bir nefes alan işletme bu durumun uzun sürmeyeceğinin bilincindedir çünkü bunu bir kere yaşadıysa bir daha yaşaması da çok olası bir durumdur. İşte bu yüzden, istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir yazılıma yatırım yapmaya karar verir. Diğer yandan zor bir durumla karşı karşıya kalmadan özel yazılımlara başvuran işletmeler de vardır ki bunlar genellikle belli bir seviyeye ulaşmış ve bu seviyeyi korumak ve yükseltmek isteyen kurumsal işletmelerdir.

Her iki şekilde de özel yazılım sayesinde işletmeler kendilerine uzun vadede büyük verim sağlayacak bir yatırıma imza atmış olurlar.

 

Özel Yazılım ve Hazır Yazılım Arasındaki Fark Nedir?

Kurumsal işletmeler bir yazılıma ihtiyaç duyduklarında karşılarına iki seçenek çıkar: Özel ve Hazır Yazılım. Birbirinden farklı olan bu yazılımların en göze çarpan farklılıkları, hazır diğer adıyla paket yazılımın, farklı sektörler için hazırlanan ve genel bağlamda işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi; özel yazılımın ise müşterisi olan kurumsal işletmenin bütün avantaj ve dezavantajları, istek ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak hazırlamasıdır. Ayrıca özel yazılım, problemlere ve olası risklere karşı verdiği yüksek verimli çözümleri ile hazır yazılımların bir adım önündedir.

Diğer yandan bu yazılımların kullanımı ve ne kadar süre boyunca kullanılacağı da birbirinden farklıdır. Özel yazılımı hazırlayan firmanın sonrasında vereceği eğitim ve destek hizmeti, yazılımın kullanımını kolaylaştırır ve yazılım işletmenin kendisine ait olacağı için kullanım süresi de işletmeye bağlıdır. Hazır yazılımlarda böyle bir seçenek yoktur.

 

Özel Yazılıma Sahip Olmak Neden Önemlidir? Avantajları Nelerdir?

Özel yazılımı hazırlayan şirket ve kurumsal işletme arasında bir arz-talep ilişkisi vardır ve bu ilişki işletmenin çıkar ve istekleri düşünülerek devam eder. Özel yazılım programına sahip olmak önemlidir çünkü bir kurumsal işletmenin sahip olduğu veriler ve altyapısı var olan hazır yazılımlarla her zaman uyum sağlayamaz ve bu yazılımlar her zaman işletmelerin isteklerini karşılayamaz. Böyle bir durumda özel yazılımlar devreye girer ve yazılım şirketi işletmenin alt yapısını, işleyişini ve verilerinin doğru analizini dikkate alarak detaylı ve uzun bir araştırma yapar. Bu araştırma sonucunda hazırlanan özel yazılım, kurumsal işletmenin karşılaşacağı iyi veya kötü her duruma hazırlıklı olmasını sağlar. İşletmenin veya firmanın ihtiyaç duyduğu entegrasyonlar hazırlanır. 

 

Kurumsal işletmenin altyapısı ile entegre olan özel yazılımların avantajları şöyle sıralanabilir:

Ø  İşletmenin rekabet gücünü, verimliliğini, kar oranını ve büyüme hızını artırır.

Ø  Manuel olarak zor olan veri analizlerini sahip olduğu detaylı teknolojik destek sayesinde düzenli hale getirir.

Ø  Kurumsal işletmenin mobilleşmesine ve her an her yerde kolay ve hızlı ulaşıma sahip olmasına olanak sağlar.

Ø  Kurumsal işletmenin maliyetlerini düşürür.

Ø  Yazılımı hazırlayan firmanın eğitim ve destek hizmeti ile kurumsal işletmenin karşılaşacağı zorlukları minimuma indirir ve işletmenin çalışanları yazılımın kullanımını en sağlıklı yoldan öğrenmiş olur.

Ø  Sadece işletmenin kendisine ait olduğu için şirket yazışmaları, toplantılar, etkinlikler, dosyaların paylaşımı gibi işlemler bu yazılım sayesinde kolay bir şekilde gerçekleşir.

Ø  Kurumsal işletmenin haftalık, aylık ve yıllık durumları özel yazılım sayesinde düzenlenir ve belli aralıklarla geri bildirim şeklinde işletmeye sunulur.

Ø  Detaylı veri analizleri ve araştırmalar sayesinde özel yazılım, kurumsal işletmenin karşılaşabileceği riskleri, avantajları, karlı durumları, krizleri tespit edebilir.

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda bir kurumsal işletmenin hazır yazılımlardan ziyade özel bir yazılıma sahip olması daha önemlidir.

Biz Kaktüs Yazılım olarak hazırlanacak olan özel yazılımın proje sürecinde sizinle bire bir iletişim içinde oluyor, istek ve ihtiyaçlarınızı dikkatle dinliyor ve işletmenizin altyapısı ile kusursuz olarak entegre olacak yazılımınızı size sunuyoruz!