image image

E-FATURA NEDİR? E-FATURANIN ÖNEMİ VE FAYDALARI NEDİR?

E-FATURA NEDİR? E-FATURANIN ÖNEMİ VE FAYDALARI NEDİR?

  • imageCennet Ünlü
  • image08 Mart 2021
image

E-Fatura Nedir?

 Günümüzde alışverişimizi internet üzerinden yaptığımız bir gerçek. Satıcı kişi 10 sene önce ürününü yüz yüze satarken müşterilerine fatura veriyordu. E-Fatura da E-TİCARET SİTEleri ile hayatlarımıza girmiş olan bir elektronik faturadır. Yakın geçmişteki faturanın günümüz internet şartlarına dönüşmüş halidir. Yeni bir belge türü değildir. Kısaca faturaların internet ortamından (bu genellikle mail ile gerçekleşir) gönderilip alınmasıdır.

 Tıpkı normal bir fatura ile aynı yasallığa ve hukuki niteliğe sahiptir. E-faturanın veri formatı ve içeriği Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenir. Yukarıda söylediğim gibi fatura ile e-fatura arasındaki tek fark; alıcı ile satıcı arasındaki fatura iletimi dijital ortamda gerçekleşmesidir. 

E-Faturanın Önemi ve Faydaları Nedir?

 E-fatura önemlidir. Çünkü alıcı ile satıcı arasındaki güven bağlarının oluşmasını sağlar. E-fatura kullanmak sizin yasal ve güvenilir bir kurum, satıcı, olduğunuzun göstergesidir. Müşterinin satıcıdan alışveriş yapmaktaki tedirginliği giderilir. 

 Öncelikli olarak değinmek istediğim faydası e-fatura maliyeti düşürür. İşlerin dijital ortamda yürümesinden dolayı satıcı için kağıt, mürekkep gibi harcamaların yok olmasını sağlar. Daha önce fatura hazırlayanlar bilir; baskı, yazdırma, imzalama, kaşeleme, arşivleme ve postalama gibi masrafları vardır. E-fatura ile bu masraflar ortadan kalkar. Böylece maaliyetler, giderler minimuma iner. 

 İkinci olarak, e-fatura sizlere işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanızı sağlar. Faturanın hazırlanması ve iletilmesi uzun bir süreçtir. Ancak e-fatura ile saniyeler içerisinde hazırlanılır ve müşteriye iletilir. 

 Ardından vereceğim özellik unutkan insanları sevindirecek. E-faturayı kaybetmek imkansızdır! Elektronik ortamda bir belgeyi bulmak tam anlamıyla bir lütuftur, çok basittir. Seneler öncesindeki e-faturaları bile bulmak kolaydır. Kaybetmek, yerini unutmak gibi bir şey söz konusu değildir. 

 Ayrıca e-fatura ile muhasebe işlerinizi entegre edebilirsiniz. Böylece fatura kesme, ulaştırma ve arşivleme gibi işlerinizi kolaylaştırabildiği için muhasebe işleri de kolaylaşır.

Son olarak e-faturanın bir diğer avantajı ise çevre dostu olmasıdır.  Sürdürebilirliğin bu kadar önemli olduğu bir çağda, kesilen ağaç sayısını azaltmak oldukça kritik bir konudur. Bu anlamda e-fatura uygulaması doğanın korunmasına katkıda bulunur.