image image

Yeni Yılda Size İlham Verecek En İyi Dijital Pazarlama Örnekleri

Yeni Yılda Size İlham Verecek En İyi Dijital Pazarlama Örnekleri

  • imageAleyna Sivril
  • image30 Aralık 2022
image

Yeni Yılda Size İlham Verecek En İyi Dijital Pazarlama Örnekleri

 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, markaların dijital ortamda kendilerini, hizmetini veya ürünlerini tanıttıkları bir pazarlama şeklidir. Markalar dijital pazarlama sayesinde geleneksel pazarlamayı geride bırakarak dijital ortamda, sosyal medya kanalları veya yenilikçi reklam modelleriyle potansiyel müşterilerine daha etkili ve hızlı ulaşma imkanı bulurlar. Sizler de doğru bir pazarlama stratejisi oluşturarak markanızı daha görünür kılmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam ederek en iyi dijital pazarlama örneklerini inceleyebilirsiniz!

 

İlham Veren Dijital Pazarlama Örnekleri

 

Migros- Migros Sanal Market

Migros, twitterda yayınladığı bir tweet ile sanal market uygulamasını öne çıkarma fırsatını kullandı. Fenerbahçe Teknik direktörünün yağmurlu bir günde Migros poşetleriyle yağmurda ıslanmış halde görüntülenmesinin üzerine Migros, “Migros Sanal Market varken ıslanmak da niye? #nettenceptentabletten alışverişiniz Migros Sanal Market’ten” tweetiyle gündemde yeni uygulamasını öne çıkarmayı başardı.

 

Applebee- Fancy Like

Walker Hayes adlı sanatçının hit şarkısı “Fancy Like” bu şarkıyla çekilen TikTok videosu sosyal medyada viral olunca, Applebee şarkı sözlerindeki “Yeah, we fancy like Applebee's on a date night” sözünde marka adının geçtiğini fark etti. Şarkı sözlerinin markalarının tarzıyla uyumlu olmasından yararlanan pazarlama ekibi, Applebee’nin reklamını yapmak için TV reklamları oluşturdu. “Fancy Like” şarkısı ile TikTok dansı yapan kullanıcıların TikTok’ta oluşturdukları içeriği sergiledi. Viral olan şarkı ve dans hem insanları eğlendirdi hem de Applebees’e reklam fırsatı verdi. Bu reklam, trendleri takip etmenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

 

Efes Pilsen- Shazam

Efes Pilsen, mobil cihazlarımız ile bir ortamda dinlediğimiz fakat adını bilmediğimiz şarkıyı bulabilmemizi sağlayan Shazam uygulaması ile yaratıcı bir kampanyaya imza attı. Uygulamada şarkı arama esnasında üzerinde “Müzik bu kapağın altında” yazılı bir bira kapağı görülmekteydi. Bu kampanya ile 4.5 milyon kullanıcıya ve 10 milyon Shazam’ a ulaşarak sosyal medyada büyük ilgi gördüler.

 

Canva- Sunuların Keyfini Çıkarın

Markalar pazarlama ekipleriyle fikirlerini sunmak için sunumlar hazırlamak zorundadır. Canva, bu durumu vurgulayarak gerçekçi bir bakış açısıyla video hazırlar. “Sunuların Keyfini Çıkarın” mesajlı video, bir toplantıdan önce Canva’nın özelliklerini ve hazır sunum şablonlarını kullanarak kolayca sunum hazırlayan bir ekibi göstermektedir. Bu reklam stratejisiyle marka, kendi ürününün kolay kullanılabilirliğini ve acil durumlarda kullanıcıyı ne kadar kurtarır nitelikte olduğunu göstermiş olur.