image image

WordPress Nedir? WordPress Güvenli mi? 

WordPress Nedir? WordPress Güvenli mi? 

  • imageCennet Ünlü
  • image26 Eylül 2022
image

WordPress Nedir?

WordPress, GPL(Genel Kamu) lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. 2003 yılında basit arayüzü ile ortaya çıkan WordPress, web sitenizi kurmanızı sağlayan bir platformdur.

WordPress, bir “CMS” tam anlamıyla içerik yönetim sistemidir.

WordPress Güvenli mi? 

Son günlerde siber güvenlik çokça araştırılan ve sorgulanan konular  arasında. Her gün yaklaşık 30.000 web sitesi saldırıya uğruyor ve tehditlere karşı korunmak için milyarlarca para harcanıyor. Genel olarak bu saldırılar bireysel siteleri, orta ölçekli şirketleri hatta büyük ölçekli birçok şirketi de etkilemektedir.

WordPress kullanan web siteleri genelde bilgisayar korsanlarının favori hedefidir, 2019 da yapılan bir araştırma neticesinde başarılı siber saldırıların %94’ü WordPress sitelerini hedef almıştır. Çünkü açık kaynak koduna sahip WordPress siteler, saldırının gerçekleşebileceği kolay siteler konumundadır.

Yapılan istatistikler sonucunda, WordPress’i CMS’niz olarak kullanmanın iyi bir fikir olup olmadığını sorgulamanıza neden olabilir. Açık kaynak koda sahip sitelerin her gün bu risk altında olmasını istemeyeceğinizi düşünüyoruz. Size özel tasarlanmış ve içeriğe sahip web sitelerine sahip olmak işletmenizi veya bireysel sitenizi koruyacak ve bu ihtimali düşünmemenize destek olacaktır.

 

Neden Wordpress Siteden Uzak Durmalısınız?

Diyelim ki web sitenizi hazır bir tema üzerinden oluşturdunuz ya da çok uygun bir  fiyata sitenizi bu şekilde yaptırdınız. Öncelikle kullandığınız tema büyük bir olasılıkla bir çok kişi ya da kurum tarafından kullanılıyor. Haliyle farklılaşmış ve özgün bir tasarımla web dünyasına adım atmamış oluyorsunuz. Web dünyasında ayakta durabilmek oldukça zor bir halde. Çünkü büyük bir pazar ve rekabet her geçen gün farklı bir boyuta taşınarak büyüyor.  Google bünyesinde fark yaratmak ise bir hayli daha zor olabilir çünkü google web sitelerinde içerik özgünlüğünün yanında web sitenizin tasarım özgünlüğü konusunda da fark yaratmanıza önem veriyor. Peki sizce bu hazır temalar size bu özgünlüğü sağlıyor mu? Diyeceksiniz ki benim ürünlerim farklı, benim görsellerim farklı, hatta yazılarım farklı. Ne yazık ki bu farklılıklar özgün olmanıza yetmeyecek.

Her markanın ve her kurumun farklı web ihtiyaçları vardır. Hazır web sitesi yazılımları kullandığınızda tam olarak ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün olmayacak, farklı güncellemelere ihtiyaç duyacaksınızdır. Özellikle kurumsal web tasarım temaları hazır olmamalı, kuruma özgü bir tasarım yapılmasına büyük önem verilmelidir.

Web sitesi tasarımı da kodlaması da özelleştirilmiş olmalıdır. Web sitenizin ihtiyaçlarınıza yönelik, markanızın kurumsal kimliğine uygun şekilde olması sizi rakiplerinizden ayıracaktır. Kısa vadede özel web tasarım daha pahalı gibi görünse de uzun vadede hazır web tasarımın daha pahalıya geldiğini göreceksinizdir. Ayrıca hazır temalarla SEO açısından yükselmek zor olduğundan reklama ayıracağınız bütçe de aynı oranda artmış olacaktır. 

WordPress Kullanmanın Dezavantajları

  • Sayfa Yükleme Hızı Sorunları

Wordpress'in en yaygın sorunlarından birisi sayfa yükleme hızıdır.  Wordpress hazır temalarını sisteme yüklerken tema ile gelen eklentilerin kapladığı alan, eklentilerin çalışması için kullanması gereken yüksek ram ve cpu miktarı yüzünden hem siteye giriş hızı hemde admin panelinden sitenin yüklenme hızı oldukça düşmektedir. Sitenizi hızlandırmak için ayrı bir sunucu desteği almanız gerekmektedir bu da ayrı bir maliyete yol açacaktır.

  • Güvenlik Sorunları

WordPress’in açık kaynaklı bir platform olması, saldırılara maruz kalmasına sebep olmaktadır. Çünkü yaygın olarak kullanılan bir platformdur ve bu nedenle hackerler tarafından açıklar aranır ve sitelere çeşitli saldırılar düzenlenebilir. Bunları engellemenin tek yolu güvenlik ile ilgili eklentiler kurmaktır ama ne kadar çok eklenti o kadar sitenizin yavaşlamasına sebep olması demektir.

  • Aşırı Yükleme ve Sorgu

Wordpressin dezavantajları arasında en önemlilerinden biri de dahili yedekleme olamamasıdır. Otomatik bir yedekleme sistemi yoktur. Aşırı yükleme ve sorgulama işlemleri gerektirmektedir. Sürekli denetlemeler yapmak; kullanılmayan eklentileri kaldırmak veya  pasifize etmek gibi uğraştırıcı işler yapmanız gerekmektedir. Bunun önüne geçebilmeniz içinde ayrı bir hosting (Barındırma hizmeti web sitesinde bulundurulmak istenen içeriğin yüklendiği ve web sayfasının arka yüzüdür.) ve sunucu hizmeti almanız gerekmektedir.

  • Sık güncellemeler

Siteniz için kullandığınız hazır tema ve eklentileri sıklıkla güncellemek, işlevselliğini aksatabilir. Her bir güncellemenin ardından sitenin bazı işlevselliği çalışmayı keser, örneğin eklentiler çalışmayabilir ve sizin eski olanları yeni olanlar ile değiştirmeniz gerekir. Ne yazık ki silinen veya pasifize edilen her eklentinin tamamen ortadan kaybolmadığını arkada hala çalıştığını söyleyebiliriz.

 

Kaktüs Yazılım ile Zarara Uğramayın!

Biz kaktüs ailesi olarak hazır temalar kullanmayı asla desteklemiyor, sizin isteğiniz ve ihtiyacınız doğrultusunda web siteleri kodluyoruz. Sİtelerimizde SEO tabanlı çalışmalar yapıyoruz. Sizi Google bünyesinde ve rakiplerinizden fark yaratacak tasarımlar ve içeriklerle buluşturuyoruz! Bunları sizlere sunarken tüm güncellemelerden haberdar ediyor gelişiminize destek oluyoruz! Zamanla değişen ihtiyaçlarınız doğrultusunda kolay güncellemeler ile sitenizi güncel tutalım!

Siz Hayal Edin Biz Kodlayalım!