image image

QR Kod Nedir? QR Kod İle Neler Yapabilirsiniz?

QR Kod Nedir? QR Kod İle Neler Yapabilirsiniz?

 • imageCennet Ünlü
 • image05 Ekim 2022
image

QR Kod Nedir?

Qr Kodu (Quick Response) veya karekod makinelerle okutulabilen bir matris barkod (iki boyutlu barkod ) türüdür. 

Qr Kod ilk olarak Denso Wave adlı Toyota’nın yan kuruluşu tarafından üretim sürecine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Araç ve parçaların izlenmesi ve hızlıca tanımlanıp üretimin aksamadan devam etmesi kullanılmıştır. Barkod kodları ve QR kodlar pratik olarak aynıdırlar fakat QR kodlar çok daha fazla bilgi barındırabildiğinden çok hızlı bir şekilde popülerlik kazanmıştır.

Karekodlar, noktalama işaretleri ve özel karakterler dahil olmak üzere yaklaşık 7.000 basamak veya yaklaşık 4.000 karakter depolayabilir. Ayrıca telefon numaraları veya internet adresleri gibi bilgileri de kodlayabilir.

Mobil cihazlar, dijital çağda daha dinamik ve çeşitli şekillerde kullanılmasını kolaylaştırdı. Pandemi çağında, bilgiye bağlanmanın ve bilgi paylaşmanın temassız, kolay bir yolu haline getirdi. Böylelikle tam anlamıyla Qr Kodlar hayatımızda yer aldı.

QR Kod Kullanmak Güvenli Midir?

QR kod üretmek için kullanılan yazılım, kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri toplamaz. Kişisel bilgileriniz hakkında endişeye düşmenize gerek yoktur. QR kodlar uzaktan hacklenemez. Fakat saldırganlar, negatif amaçlı yazılım içeren kötü URL'leri bir QR koduna gömebilir ve bu tarandığında bir mobil cihazdan veri sızdırabilir. Kötü niyetli bir URL'yi , şüpheli olmayan kullanıcıların kişisel  veya finansal bilgilerini ifşa edebileceği bir kimlik avı sitesine yönlendiren QR koduna yerleştirmek de mümkündür.

QR kod her ne kadar uzaktan ele geçirilemez olsa da güvenliğiniz kendi ellerinizde! Telefonunuz ile tarattığınız QR kodların güvenilir bir şirkete/işletmeye ait olduğuna dikkat etmelisiniz. Genel olarak mobil cihazlar, bilgisayarlardan veya dizüstü bilgisayarlardan daha az güvenli olma eğilimindedir. Mobil cihazlarda QR kodlar kullanıldığı için bu durum potansiyel riskleri artırmaktadır. Bu nedenle mobil kullanıcılar yalnızca güvenilir bir göndericiden gelen kodları taramalıdır.

QR Kod İle Neler Yapabilirsiniz?

Günümüzde, karekodlar tedarik zinciri aracılığıyla ürünleri ve ürün bilgilerini takip etmek için yoğun şekilde kullanılmaktadır. Pandemi sürecinde tam anlamıyla birçok sektöre giriş yapan karekod menüler sayesinde hızlı şekilde ürün hakkında detaylı bilgi alabilir, hızlı ödeme sağlayabilir, zaman kaybını ortadan kaldırarak qr kod ile sağlanmış menülerden sipariş verebilirsiniz.

Bir sosyal medya profili bağlamak veya bir hesaba arkadaş eklemek, uçağa binmek, bir uygulama indirmek, ödeme göndermek, Wi-Fi'ye erişmek ve giriş bilgilerinizi doğrulamak için karekodlar kullanabilirsiniz.

 • QR Kod ile web sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz
 • QR Kod ile sesli arama yapabilirsiniz
 • QR Kod ile SMS gönderebilirsiniz
 • Kartvizitinizin üzerine QR Kod basabilirsiniz
 • T-shirt üzerine QR Kod basabilirsiniz
 • Facebook sayfanızı tanıtabilirsiniz (QR Kod içeriği 'beni ekle' linki olabilir.)
 • Google Maps adresine bağlamak için kullanabilirsiniz
 • QR Kod taranarak bir ankete doğrudan katılım sağlayabilirsiniz.

Ve Daha Fazlası…

Qr Kod sayesinde bir adım önde!

Kaktüs Yazılım ailesi olarak size ve işletmenize değer veriyor, işletmenizdeki müşterilerinizle kuracağınız hızlı iletişime aracı olmak istiyoruz! 

 1. QR MENÜ

Geleneksel menüleri geride bırakarak Qr Menü ile hazırladığımız menülerimizi kullanıp kağıt maliyetinizi en aza indirin ayrı zamanda işletmenizde hızlı iş imkanı kazanın. Peki neden temassız menümüzü tercih etmelisiniz? Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile hijyen kurallarına dikkat etmenin gerekliliği bir kez daha anlaşıldı. Şuan ve önümüzdeki süreçte özellikle hijyen konusu dikkate alındığında dijitalleşme süreci kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. Bizler de bu kriterleri göz önüne alarak hem sizin hem de müşterilerinizin ihtiyaç duyabileceği hizmetleri sunmakta kararlıyız!

 • %100 güvenli ve hijyenik menü erişimi
 • Tüm cihazlarla(telefon, tablet vb) %100 uyumlu
 • Menünüzde hızlı ve pratik değişim imkanı
 • Tekrarlayan baskı, katalog ve değişim maliyetlerine son!
 • Hizmet sonrası sürpriz ücretlendirmelerle karşılaşmak yok
 • Tüm ürünlerinizin fiyat ve bilgilerini tek yönetim paneli üzerinden kontrol etme şansı

Tasarımını sizin ellerinize bıraktığımız Kaktüs QR Kod hizmetimiz ile dilediğiniz değişikliği yapabilir renk, yazı ve istediğiniz görselleri karekodunuza entegre edebilirsiniz.

 1. Qr Scanner

Kaktüs Qr Scanner ile akıllı telefonlarınızdan barkod okuması yaparak depo/stok kontrolünü sağlayabilirsiniz! Kaktüs Barkod akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz. bir mobil uygulamadır. Kaktüs Barkod, telefonlarınızın kameraları ile barkod okutmanızı sağlar. Sizleri barkod okuyucu alma masrafından kurtarır. Okuttuğunuz barkod ile ürün hakkındaki bilgilere, fiyatına...ulaşmanızı sağlar. Boşluğu doldurmak size kalmış! İşletmelerin hayatını kolaylaştıran Qr Kod ile siz de bir adım önde olun!