image image

Kurumsal Kimlik Nedir? Kurumsal Kimlik için Neler Gereklidir?

Kurumsal Kimlik Nedir? Kurumsal Kimlik için Neler Gereklidir?

  • imageCennet Ünlü
  • image16 Aralık 2021
image
   Kurumsal Kimlik; bir firmanın, bir kurumun, bir vakfın veya bir bireyin şirket içi ve şirket dışı duruşunu gösteren bir kavramdır. İnsanların şirketinizi ve sizi gördüğü yüzdür. Kurumun iç veya dış dünyaya kendini ifade etme, gösterme ve anlatma şeklidir. Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yüzden sık değişim yapmayı tercih etmez. 

Kurumsal Kimliğin Faydaları nelerdir?

   İyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik firmaların, müşterilerin ya da hitap edilen hedef kitlenin gözünde prestij kazanmalarını, firmaların saygınlığının artmasını sağlar. Akılda kalıcılığı artırır ve firmaların bilinirliğini artırır. 
   Ayrıca kurumunuzun, firmanızın yada isminizin kültürünü ve duruşunu belirleyerek çalışan bağlılığını üst seviyeye çıkarırsınız.
   Kısaca hem müşterinizin, hem hedef kitlenizin hem de çalışanlarınız için kurumsal kimlik size artı puan katar. 
 
 Kurumsal Kimlik'ten sizlerin de çıkarım yapabileceği gibi kurumsal kimlikte görünüm çok önemlidir. 
İnsanların sizi nasıl görmesini ve nasıl tanımalarını istiyorsanız kurumsal kimliğinizi o duruma göre oluşturarak, tasarlayarak karakterinizi ve duruşunuzu sergileyebilirsiniz. 

 
 
Kurumsal Kimlik için Neler Gereklidir? 

  Kurumsal Kimlik oluşturulurken firmanızın veya kurumunuzun amaçları ve karakteri doğrultusunda sizi en iyi yansıtan tasarımları seçmekle işe başlanılır. Daha sonra firmanızın;
  • Logosu
  • Sloganı ya da mottosu
  • Kartvizitiniz, broşürleriniz, antetli kağıdınız
  • Kurumsal Web Siteniz
   
   Firmanızın karakterine bakarak logo çeşitlerinden; Kurumsal logo, Yazı logo, İkon logo ya da İlustrasyon logodan birini seçerek tasarlatmanız gerekmektedir. 
   Kafiyeli bir slogon ile akılda kalıcığınızı artırabilirsiniz.
   Görünürlüğünüzü artırmak için Logonuz ile uyumlu firma ürünlerinizi kullanmak ya da dağıtabilirsiniz. Bu metod daima bilinirliğinizi artırır. 
   Günümüzün teknoloji çağı olması nedeniyel kurumsal kimliğin dijitale taşınması çok önemlidir. Bu yüzden Kurumsal Web Siteniz sizin internetteki yüzünüzdür. Kullanışlı ve doğru bilgilerden oluşması ve iyi bir tasarıma sahip olması önemlidir. 


Kaktüs Yazılım Kurumsal Kimliğinizin hazırlanmasında yardımcı olmaya hazır. Portfolyomuza bakmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.