image image

İlham Veren Dijital Pazarlama Örnekleri

İlham Veren Dijital Pazarlama Örnekleri

  • imageCennet Ünlü
  • image19 Ekim 2022
image

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, internet ortamında ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımını gerçekleştirmek için kullanılan pazarlama yöntemlerinin bütünüdür. Hedef kitlenize ulaşmak için arama motorları, sosyal medya platformları ve e-posta  gibi farklı kanalları kullanabilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın temelinde hedef kitle kavramı yatmaktadır.Dijital pazarlamanın en önemli yanı hedef kitlenizi bulmayı kolaylaştırmasıdır. Dikkat etmeniz gereken en önemli özellik kitlelere ulaşmanızı sağlayacak en doğru pazarlama yöntemlerini kullanmaktır. Dijital pazarlama, Potansiyel müşterilerinizin sizin var olduğunuz platformlara çekerek başlamış olur.

İlham Veren Dijital Pazarlama Örnekleri

  1. Renault - Getir

“Getir de getirsin; Renault Megane test edilsin!” :  Araç almak isteyen ve test sürüşüne gelemeyen potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışan Renault , her gün yüzlerce ürünü anında tüketiciyle buluşturan Getir ile iş birliği yaptı. Getir uygulaması üzerinden test sürüş imkanı sağladı. Böylece teknoloji ve araç meraklılarına Renault Megane’ı hızlı ve kolay bir şekilde test etme fırsatı sundu. 30 günde 600 test sürüşü gerçekleşti ve sürüş yapanların %75’inin olumlu geri dönüşü ile iyi bir dijital pazarlama örneği oluşturdu.

  1. AirBnb - ‘’ Yerler ve Deneyimler ‘’  : AirBnb, yurt içi ya da yurtdışında konaklama hizmetleri bulmanızı sağlayan bir sistemdir. AirBnb kullanan kişiler genellikle ucuz konaklama hizmetlerine ulaşabilmekte ve böylece seyahat ederken masraflarını düşürebilmektedir. İlk dönemler sadece belirli kişiler tarafından kullanılan bu sistemi geliştirmek için AirBnb yeni bir proje geliştirdi. ‘’ Yerler ve Deneyimler ‘’ adıyla geliştirilen bu proje sayesinde AirBnb ile seyahat eden kişiler seyahat ettikleri yerlerde katıldıkları aktiviteleri gösterme fırsatı yakaladı. Facebook Live özelliği kullanılarak geliştirilen bu proje sayesinde AirBnb hem gezginleri hem de kendi markasını tanıttı. Yürütülen pazarlama kampanyasında AirBnb 6,2 milyon kadar bir görüntüleme elde etti. Dünyanın büyük şehirlerinden bu yayınları izleyen milyonlarca kişi artık AirBnb’yi daha kolay bir şekilde tanıma ve kullanma fırsatı yakaladı.

  2. StarBucks : StarBucks’ın başlatmış olduğu “Baristalar yanlış yazıyor” gösterimiyle müşterilerinin kahve bardakları üzerine isimlerini yanlış yazarak dikkat çekti. İnsanlar da sosyal medya aracılığıyla bunu paylaştı. Böylelikle sıfır maliyetle StarBucks kahvelerini milyonlarca insanın storysinde olmasını sağladı. Kendisini hatırlatarak müşterilerini işletmesine çekti. StarBucks kurmuş olduğu dijital pazarlama stratejisiyle müşterilerinin sürekliliğini artırdı.

  3. Neutrogena : Neutrogena, satışları stabil olan el kremleri için kolları sıvadı. “Winter Love (Kış Aşkı)” adlı bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamada ürünlerin resimleri ve fiyatlarının yer alıyordu. Ayrıca telefonun soğukluğuna göre hava tahminlerinde bulunuyordu. Telefonun sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğü anda müşterilerine bildirim gönderiyor ve onları ihtiyaç duydukları el kremine yönlendiriyordu. Uygulama sonrasında el kremi satışlarını %17.8 artırdı.

  4. Star Wars'a Duracell gücü : Sinema gündemine damga vuran  Star Wars: Güç Uyanıyor'un filminin karakterlerinden bir oyuncu sosyal medya üzerinde fotoğrafını Duracell markasıyla birleştirerek insanları etkilemeyi başardı. Silahlarının Duracell pilleriyle çalıştığını lanse ederek “Uzun Ömürlü Piller” başlığıyla müşteri kazandı ve böylelikle dijital pazarlama konusunda takdire şayan adımlardan kabul edildi.