image image

Google AMP Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google AMP Nedir? Nasıl Kullanılır?

  • imageCennet Ünlü
  • image03 Ekim 2022
image

Google AMP Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google AMP, özellikle içerik olarak sürekli aktif olan web siteleri için oldukça önemli bir çözüm yoludur. Gerek haber siteleri, blog sayfaları gerek kurumsal firmaların siteleri ne kadar aktif olurlarsa, Google AMP de bu aktiflikle paralel olacak şekilde sitenin hızını artırır. Bunun sonucunda da web siteleri hedef kitlesi ve potansiyel kullanıcılarının sayısını artırmış olur.

İnternet çağında akla gelen ilk şeylerden biri de hızlı iletişim ve etkileşimdir. Yapılan bir araştırmaya göre 2016 yılında internet kullanıcılarının %58’i mobil cihazları aracılığıyla interneti kullanmaktadır. Bu yüzdelik oran yıllar geçtikçe daha da artmaya devam etmiştir. Bu araştırmayı ve günümüzde yavaş site ve yavaş mobil uygulamaları kullanmayı sevmeyen kullanıcıları da düşündüğümüzde Google’ın geliştirdiği Google AMP, özellikle mobil uygulamalar için hızın kaynağı haline gelmiştir.

Orijinal açılımı Accelerated Mobil Pages olan, Türkçe’ye Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak çevrilen Google AMP, mobil uygulamalarda kullanıcılar tarafından daha hızlı bir şekilde ulaşılıp kullanılmasını sağlayan açık kaynak tabanlı bir kod sistemidir. Amacı mobil uygulamaların hızını optimize etmek olan Google AMP, internette mevcut olan platformalar için üretilmiştir ve mobil uygulamalar ile uyumlu olarak sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar.

Kullanıcı dostu olan ve WordPress ile uyumlu olan Google AMP, mobil sayfaların hızını artırmak için bazı ögelerin (JavaScript, CSS, komut dosyaları) varlığını sınırlandırarak minimuma indirir. Böylece hızı yavaşlatan ögeler azalır, kullanıcılar sitelere daha hızlı ulaşır. AMP HTML’i kullanarak sitenizin kopyasını yapan Google AMP, HTML kodları ve sayfalarına benzer fakat daha sadeleştirilmiş bir biçimdir.

Bir web sitesinin Google AMP kullandığı sitenin URL’sinin yanında yer alan gri yuvarlak içindeki şimşek ifadesi ile anlaşılır. Sitenin açılma hızı da, daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz 3 saniye veya 3 saniyenin altında olmalıdır. Aksi takdirde kullanıcı o web sitesini ziyaret etmekten vazgeçer.
 

Google AMP’nin bir diğer önemli özelliği, Google Analytics destekli olduğu için sitenizi ziyaret eden kullanıcıları izleyebilir, nereden geldiklerini analiz edebilir ve buna bağlı olarak web sitenizin performansını ölçebilir olmasıdır. Google AMP, WordPress ile uyumlu olduğu için kurulumu son derece basittir. Kullandığınız WordPress eklentisi otomatik olarak AMP’yi işletme/firmanızın web sitesine entegre eder. Kurulum yapılıp AMP etkinleştirildikten sonra arama sonuçlarında web siteniz hemen görünmeyebilir, mobil cihaz aramalarında görünmesi için birkaç hafta geçmesi gerekmektedir.

 Google AMP’nin SEO’ya Etkileri Nelerdir?

Google AMP’nin asıl amacı site hızını artırmaktır bu yüzden bir işletme/firmanın web sitesinin Google arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlaması önceliği değildir. Fakat SEO ile uyumunu düşündüğümüz bir açıdan bakarsak, hızlı sitelere olan ziyaretler daha fazladır. Bu yüzden Google AMP kullanan hızlı siteler arama sonuçlarında üst sıralarda yer alır, içerikler kullanıcılar tarafından okunur, böylece SEO ile uyumlu olan web siteleri de daha çok etkileşim sağlamış olur. Hem hızlı hem de SEO ile uyumlu bir web sitesi de ürün/hizmetleriniz ile ilgilenen kullanıcıların vazgeçilmez adresi haline gelir, markalaşmanız hızlanır.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bir işletme/firmanın Google arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için önemli olan SEO uyumluluğunun yanına Google AMP ile siteye hızlı etkileşim de eklenmiştir.

Eğer kurumsal websiteniz seo uyumlu, mobil uyumlu ve sizi doğru anlatan, doğru yansıtan bir websitesi ise arama motorlarında en üstlere çıkarsınız! Ne önemi var? İşletmenizin büyümesi, bilinirliğinizin artması size nasıl fayda sağlıyorsa bunlara ulaşmak için de bu püf noktalara önem vermeliyiz.
Kaktüs Yazılım olarak sizlere sıfırdan kodlanan ve tasarlanan kurumsal web siteleri hazırlıyoruz. Sizleri müşterilerinize doğru şekilde anlatan ve anlatacak içeriklerin girişini sağlıyoruz. Oluşturduğumuz kurumsal websitelerinde seo uyumuna, mobil cihazlar ile olan uyumuna ve website hızınıza dikkatimizi veriyoruz. Website veya diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin!