image image

Google Ads nedir? Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Artırılır?

Google Ads nedir? Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Artırılır?

  • imageCennet Ünlü
  • image09 Temmuz 2022
image

Google Ads Nedir? Nasıl Kullanılır?

Açılımı ve önceki adı Google AdWords olan Google Ads, sanal dünyaya adım atan işletmelerin aktif ve başarılı bir şekilde internette kendilerine ait bir yer bulmalarına yardım eden bir reklam hizmetidir. Google Ads, firmaların doğru yöntem, strateji ve planlamalar ile online olarak reklamlar çıkarmasını sağlar. Bu reklamlar sayesinde doğru hedef kitleye ulaşmak ve online müşteriler kazanmak mümkündür.

Google Ads sayesinde işletmenizi tanıtmak için hazırladığınız reklamlar, Google’ın arama sonuçlarında ve Arama Ağı İş Ortağı gibi alanlarında üst sıralara çıkarak işletmenizin tanıtımını kolaylaştırır. Dijitalleşen dünyadaki artan rekabet ve Google’ın milyonlarca kullanıcısı düşünülürse, Google Ads ile yapılan reklamlar, firmaların geleceğini büyük oranda olumlu etkilemektedir.

Google Ads’in amacı firmaların tanınması için planlı bir şekilde reklamlar hazırlamak ve bunları hedef kitlenin en sık kullandığı alanlarda görebilmesi için sunmaktır. Avantajları sayesinde reklamın getirdiği satış, yeni kullanıcıların sayısı ve geri dönütler işletmenizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur.

Google Ads kullanırken dikkat edilmesi gereken belirli hususlar vardır. Bunlar;

·        Reklam için seçilen anahtar kelimeler

·        Hazırlanan bütçenin gereksinimleri karşılayabilmesi

·        Yayınlanan reklamın hedef kitleye ulaştığı platformlar

·        Reklamın takip sürecidir.

 

Bu maddeler içinde en önemli olanı şüphesiz ki seçilecek olan anahtar kelimelerdir. Google Ads ile hazırlanan reklamlarda önemli olan doğru hedef kitleye ulaşmak olduğu için kelimeler firma, reklam ve hazırlanan kampanya ile doğrudan ilgili olmalıdır. Reklam veren firmanın bunu göz önünde bulundurması gerekir ve ek olarak Google Ads ile hazırlanan reklamlarda yer alan anahtar kelimelerin rakiplerin de kullandığı kelimeler olmasına önem verilmelidir.

Google Ads, reklamınız için bütçe hazırlarken sizin rakiplerinizi, isteklerinizi, kullanmak istediğiniz kelimelerin maliyetini (bu maliyetler TBM yani Tıklama Başına Maliyet modeline göre hesaplanır), pazarlama stratejisini ve performans göstergesini göz önünde bulundurur.

Arama sonuçları, Arama Ağı İş Ortağı gibi Google’ın platformlarında çıkacak olan reklamınızın takibi daha önce de belirttiğimiz gibi Google Ads sayesinde bütün şeffaflığı ile firmalar tarafından takip edilebilir.

 

Google Ads Kalite Puanı Nedir, Nasıl Artırılır?

Rakipleriniz ile sizi kıyaslayan kalite puanı, firmanızın tanınırlık düzeyini teşhis eder. 1-10 arasında bir ölçeğe sahip olan Kalite Puanı, reklamlarınızda kullandığınız anahtar kelimelerin sayısına önem verir. Eğer kullanıcı tarafından yazılan anahtar kelimeler, reklamınızda yer alıyor ve hedef kitleye yararlı oluyorsa, bu durum Kalite Puanınızı belirler ve artırır. Reklamınızın kullanıcı için ne kadar yararlı olduğu, kullandığınız açılış sayfası ve reklamınıza olan tıklanma oranı, Google Ads’teki Kalite Puanınızı etkileyen ve belirleyen faktörlerdir.

Google Ads Kalite Puanını artırmak ve anahtar kelimeler sayesinde yüksek maliyetlerden kaçınmak için yapılacak ilk şeylerden biri anahtar kelimeleri reklamlar için gruplara ayırmaktır. Yapacağınız her reklam için kullanacağınız kelimeler maksimum düzeyde alakalı olmalıdır. Ayrıca tek bir kelime yerine kelime öbekleri kullanmak, kullanıcıların arama sonuçlarında kullandığı kelimeler ile daha hızlı ve direkt bağ kurulmasını sağlar. Ek olarak Google Ads tarafından hazırlanan reklam metnininiz aranan kelimeler ile ne kadar alakalı olursa kalite puanınız da artar.

Metinde kullandığınız dilin alıcıyı harekete geçiren bir işleve ve metnin anahtar kelimelere sahip olması sizi rakiplerinizin önüne geçirir. Diğer yandan tek bir reklam yerine birkaç tane reklam hazırlamak kullanıcıların arama yaparken kullandığı farklı anahtar kelimelere olan erişiminizi de artırır ve arama sonuçlarında öne çıkmanızı, kalite puanınızın artmasını sağlar.

SEO ile uyumlu olan Google Ads yapımı reklamınız ile başarı süreciniz başlar. Bu başarı sürecinde Google Reklam Hizmeti olan Google Ads’ten profestonel bir şekilde yararlanabilmeniz için Kaktüs Yazılım size kaliteli ve maksimum düzeyde yararlı olacak reklamları hazırlamak için yanınızda olacaktır. Aynı zamanda SEO uyumlu ve yüksek page speed puanlarına sahip kurumsal websitelerine sahip olmak için bizimle iletişime geçmeyi unutmayın!