image image

E-Ticaret Yazılımı Nedir, Ne İşe Yarar?

E-Ticaret Yazılımı Nedir, Ne İşe Yarar?

  • imageCennet Ünlü
  • image03 Haziran 2022
image
E-Ticaret Yazılımı Nedir, Ne İşe Yarar?
   Ticarete atılan ve bunu teknoloji ile birleştirmek isteyen tüm girişimcilerin ilgisini çeken E-Ticaret kavramı 1995 yılında hayatımıza girmiştir. Üretici ve tüketici arasındaki bağı teknoloji ile online kanallara taşıyan e-ticaret; ürün satışı, dağıtım, reklam ve ödeme gibi konularda iki tarafa da kolaylık sağlayan bir sistemdir.
   E-Ticaret Yazılımı ise, bu kolay iletişim sistemini üreticinin internet ortamına taşımasını sağlayan kodların tümüne verilen isimdir. Bu kodlama sistemi ile yapılan online web siteleri, farklı modüllere sahiptir. Bu modüllerden bazıları, online web sitelerinde ürün sergileme, üye olma, sipariş verme-alma ve takip etme gibi özelliklerdir.
   Ayrıca akıllı telefon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik aletler ile entegre olan E-ticaret yazılımları, online alışverişin arttığı bu zamanda, önemini her geçen gün göstermektedir.

E-Ticaret Paketleri Nelerdir, Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
   Arz-talep ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda bir E-ticaret yazılımının en yüksek oranda faydalı olabilmesi için yazılımı kullanacak kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekir. Birçok farklı özelliklere sahip E-ticaret yazılımları mevcuttur. Ücretli ve ücretsiz E-ticaret yazılımlarının varlığının yanı sıra, paketin uzun ya da kısa vadede sunacağı faydalar da önemlidir. Ayrıca en çok göze çarpan E-ticaret paketleri ‘hazır’ ve ‘özel’ paketlerdir.
   Yine de bütün E-ticaret yazılımı paketlerinde bulunması gereken zorunlu özellikler vardır. Bunlar;
  • üyelik,
  • ödeme yapma,
  • sipariş verme-alma ve takip etme,
  • kargo takibi yapabilme,
  • sepete ekleme
  • sitede ürün sergileyebilmedir.

Hazır E-Ticaret Yazılımı: Adından da anlaşılacağı gibi bu E-ticaret yazılımları, kullanacak kişi için hazır bir paket halindedir. Kullanımı basit ve hızlıdır ve bir web sitesi kurabilmek için temel opsiyonlara sahiptir. Ancak bu avantajların yanı sıra hazır olduğu için kişiye özel olarak tasarlanamaz veya özelleştirilemez. Gelecekteki durumlarda değişiklik istendiğinde bu değişiklikler ya yapılamaz ya da çok zor yapıldığı için maddi bir kayıp yaşatır.
Özel E-Ticaret Yazılımı: Bu tür E-ticaret yazılımları kişiye özeldir. Yazılımda, kişinin ilgi ve ihtiyaçlarına göre kodlama yapılır. Özel olduğu için tasarım, kullanıcının isteğine bağlıdır. Ayrıca oluşturulacak web sitesinde satılacak ürünlere olan talebin artması ve tüketicilerin ilgisini çekmek için de bu e-ticaret yazılımı sayesinde özelleştirmeler mümkündür. Sitenin özellikleri değişen ilgi ve ihtiyaçlar ile güncellenebilir. Sağlam altyapısı, hızı ve finansal olarak eklenen uzantılar ve uygulamalarla da daha verimli olmaktadır. Uzun vadede en karlı ve en ekonomik e-ticaret yazılımıdır.
Kaktüs yazılım sizlere özel yazılım e-ticaret sitesi kodlar. E-ticaret sitelerinde istediğiniz her özelliği ve modülü ekleyebiliriz. Kullanımı kolay dikkat çekici tasarımlar ile müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi sitede tutan ara yüz oluştururuz. Dilerseniz raporlama sistemi ekleyerek aylık ve yıllık satışlarınızı takip edebilirsiniz.

E-Ticaret Yazılımları ve Girişimciler İçin Önemi
   E-Ticaret yazılımları sayesinde kendi işini kurma hayali taşıyan bütün girişimciler bu hayallerini sadece fiziksel değil, online ortamda da gerçekleştirebiliyor. E-Ticaret yazılımı sayesinde kurulan bir e-ticaret sitesinin girişimciler için önemi büyük çünkü küreselleşen dünyada kendi yerini bulmak, online web siteleri ile girişimciler için daha kolay oluyor. Teknolojinin hızı, güvenliği ve etkili kullanımı sayesinde girişimciler müşterileri ile olan iletişimlerini daha sağlam bir temel üzerine kuruyor. Diğer yandan e-ticaret yazılımları sayesinde iş hayatında ilk adımlarını atan markanın zaman ve özveri ile hızlı bir şekilde ilerlemesi sağlanıyor. Sadece belli çalışma saatlerine sahip olan fiziksel dükkanların aksine e-ticaret yazılımları ile hazırlanan web siteleri 7/24 ve güvenli bir şekilde müşterilerine hizmet vermeye devam edebiliyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında başarılı ve kaliteli bir e-ticaret yazılımı ve buna sahip olmak bir girişimcinin en önemli avantajlarından biri haline geliyor.
 
E-ticarete dair her ihtiyacınız için Kaktüs Yazılım yanınızda!