image image

Deprem İçin Geliştirilen ve Mutlaka Telefonumuzda Bulundurmamız Gereken Uygulamalar

Deprem İçin Geliştirilen ve Mutlaka Telefonumuzda Bulundurmamız Gereken Uygulamalar

  • imageAleyna Sivril
  • image03 Mart 2023
image

Deprem İçin Geliştirilen ve Mutlaka Telefonumuzda Bulundurmamız Gereken Uygulamalar

 

AFAD Acil

 

Olası bir deprem anında haberleşme kısıtlı veya kullanılmaz hale gelebiliyor. Bu durumda özellikle enkaz altındaki depremzedeler Afad Acil ile alternatif bir haberleşme kanalına sahip oluyor. Enkaz altındaki yurttaş tek tuşla acil yardım çağrısı yapabiliyor ve konum servisi sayesinde enkaz altındaki kişiye daha kolay ulaşılmasına katkı sağlıyor. Telefon hattı kullanılamasa bile haberleşme sağlanabiliyor. Uygulama içerisinde hazır mesaj şablonları da mevcut.

 

Akut Güvendeyim

 

Akut Güvendeyim ile deprem anında yakınlarımıza ve sevdiklerimize güvende olduğumuza dair haber verebiliriz. Uygulama içindeki “Güvendeyim” butonuna bastığımızda önceden belirlediğimiz 10 kişiye SMS ileterek güvende olduğumuzu bildirebiliyoruz.

 

112 Acil Yardım

 

Uygulamadaki Acil Yardım butonu ile yetkililere konum bilgisi gönderilerek enkaz altındayken yardım çağrısında bulunmamızı sağlıyor.

 

Bridgefy

 

Afet anında hem internetin hem de hatların kullanılamaz hale geldiği anda haberleşme imkanı sunuyor. Bluetooth bağlantısı ile 100 metre uzaklıktaki uygulamayı kullanan kişilere ulaşabiliyoruz.

 

 

Düdüğüm

 

Depremin ardından enkaz altında kalan kişinin sesini duyurabilmesi çok zor olabiliyor. Depremzedenin sesini daha kolay duyurabilmesi ve yardım isteyebilmesi için çok etkili bir uygulama. Uygulama çok yüksek sesli bir düdük sesi çıkararak sesinizi duyurmayı sağlıyor.

 

Earthquake

 

Depremlerin gerçekleşme zamanlarını ve konumlarını size bildiren bu uygulama aynı zamanda deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapmanız gerekenleri adım adım talimatlar vererek öğretiyor. Takip etmek istediğiniz bölgedeki depremleri size anında bildiriyor.

 

afet, deprem, deprem uygulamarı, afad acil, güvendeyim, acil yardım, earthquake, deprem için mobil uygulamalar, acil yardım mobil uygulama