image image

APK Dosyası Nedir?  Ne İşe Yarar?

APK Dosyası Nedir?  Ne İşe Yarar?

  • imageAleyna Sivril
  • image03 Mart 2023
image

APK Dosyası Nedir?  Ne İşe Yarar?

 

APK, İngilizce ismiyle “Android Package Kit” türkçeye “Android Paket Kiti” olarak çevrilebilir. Bir çeşit uzantı olan APK, android tabanlı uygulamaların yüklenmesi ve dağıtılması esnasında kullanılmakta olan dosya uzantısıdır. Bir cihaza oyun veya dosya yüklemesi yapmak istediğinizde gerekli olan tüm ögeleri kapsayan bir kit / paket gibi düşünebilirsiniz. APK dosyaları ayrıca indirilmeye gerek kalmadan uygulamayla beraber cihazlarınıza yüklenebildiği için dikkatli kullanmanız gerekmektedir. 

 

APK Dosyası Ne İşe Yarar?

 

Birçok oyun veya mobil uygulama piyasaya sunulmadan önce internet üzerinde APK dosyaları bulunabilmektedir. Bu dosyalar indirilerek uygulama veya oyunun tüm özellikleri denenebilir. Ücretli veya ülkemizde yayınlanmayan oyunların da internet ortamında Apk olarak yayılması ile bu uygulamalardan faydalanmayı sağlamaktadır. Yani kısaca APK, mobil uygulamaların sıkıştırılarak dosya paketi haline getirilip yayınlanmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

APK Dikkatli Kullanılmalıdır

 

APK uzantıları genel olarak çeşitli fırsatlar sunsa da bazen kötü amaçlı kullanımları olduğu için dikkatli kullanılması gerekmektedir. Kötü amaçlı yazılım kontollerinden geçmeyen dosyalar indirildiğinde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden bilinmeyen sitelerden APK dosyaları indirmek yerine, bilindik ve güvenilir siteler tercih edilmelidir. Ayrıca cihaza bir antivirüs programı bulunuyorsa bu kötü amaçlı yazılım telefona inse dahi antivirüs programı sayesinde güvenlik açığı oluşmaz ve sorun yaşanmaz. Özellikle ücretli olarak sunulan APK dosyaları korsan olarak nitelendirilir ve siber anlamda yasal olmadığı için bu tarz dosyalar tercih edilmemelidir.

 

apk, apk uzantısı, apk dosya, android package kit, uzantı, apk formatı, mobil uygulama, mobil uygulama geliştirme, mobile application, mobil uygulama girişimi