image image

API NEDİR? API Faydaları nelerdir?

API NEDİR? API Faydaları nelerdir?

  • imageCennet Ünlü
  • image03 Şubat 2022
image

   API'nin açılımına baktığımızda Application Programming Interface olduğunu görürüz. Türkçe'de ise uygulama programlama arayüzü anlamına gelir. 
   API, günümüzde bir çok teknolojik aletin veya programın içinde var olan bir otomasyondur. Daha basit bir dille anlatmak gerekirse; örneğin çektiğiniz bir fotoğrafı instagramda paylaşmak istediniz. Naparsınız? Önce hesabınıza girersiniz, gönderi oluştur butonuna tıklarsınız. Ardından paylaşmak istediğiniz fotoğrafları seçersiniz ve paylaş butonuna basarsınız. Böylece istediğiniz fotoğrafları sosyal medyanızda paylaşmış olursunuz. Amacınıza ulaşmanızı sağlayan "paylaş" butonu aslında arka planında daha karmaşık bir komut sistemi barındırmaktadır. Paylaş butonu aldığı komutu başka bir sayfaya o sayfa ise başka bir sayfaya komutu iletiyor. Sizin yalnızca Paylaş butonuna basmanızla hallolan işlem aslında API dediğimiz otomasyon sayesinde gerçekleşiyor. Daha somut bir örnekle açıklamak gerekirse; araba kullanmayı öğreniyorsunuz ancak bir kullanıcı olarak araba motoru, fren sistemi gibi otomasyonları öğrenmenize gerek kalmıyor. Çünkü bu işlemi API yapıyor. 
API FAYDALARI
Bir yazılım geliştirici olarak iPhone için bir aplikasyon geliştirmek istiyorsunuz. Apple’ın işletim sistemi geliştirme sürecini kolaylaştırmak için çok sayıda API sağlar. Bir yazılımcı olarak bu API'leri kullanabilirsiniz. Yine somut bir örnekle açıklamak gerekirse, Arabanın fren sistemine bir program eklemek istiyorsunuz. Bunun için araba icat etmenize gerek yok var olan otomasyonu yani API'yi kullanarak programınızı ekleyebilirsiniz.