image image

2023 Yılına Özel Temel İçerik Pazarlama Trendleri

2023 Yılına Özel Temel İçerik Pazarlama Trendleri

  • imageAleyna Sivril
  • image05 Şubat 2023
image

2023 Yılına Özel Temel İçerik Pazarlama Trendleri

 

Hedef kitlenize ulaşmak ve müşterilerinizi hizmetinize çekebilmek için içerik pazarlamasının önemi göz ardı edilemez boyuta ulaştı. Bu yıl da içerik pazarlama daha çok gelişecek. İçerik pazarlamasında performansınızı arttırarak daha çok kitleye ulaşmak ve etkileşim almak için trendleri takip etmeniz çok önemli. 2023 yılının temel içerik pazarlama trendlerini sizler için inceledik.

 

2. Kısa ve Sürükleyici Videolar

 

Sosyal medya platformlarında oldukça ilgi çeken ve kitlelerin ilgisini toplayan kısa videolar gündemdeydi. Bu yıl da sosyal medya için özgün ve ilgi çekici içerikler üretmeye devam edeceğiz. Videoların ilgi çekici olması ve izleyiciyi sıkmaması için belli kriterleri ve tavsiyeleri aşağıda sıraladık:

 

En çok izlenen ve etkileşim alan videolar en 15-30 saniye aralığındadır.

 

Videonuzun sonundaki açıklamalar veya dönüşüm odaklı sürpriz sonlar dikkat çekicidir.

 

Videonuzu izlemeye devam etmeleri için ilgi çekici kanca cümleler ekleyin. (“Sıradakini görmek için bekleyin”, “Sürpriz Sonu Kaçırmayın”) gibi.

 

Hashtagler, müzikler ve konular hakkında trend olan içerikleri gözlemleyin.

 

2. İçerik Oluşturma Ekonomisinde Değişim

 

İçerik oluşturma ekonomisinde büyük bir değişim ve büyüme söz konusu olacak. Bu değişim sürecinde markalar arasında içerik üreticileri çekmek ve ellerinde tutmak için rekabete girecek. 

Sosyal medya platformları sayesinde markalar daha kolay bir şekilde kaliteli içerik üreticileri bulabiliyor. Instagram bunun için kısa süre önce içerik oluşturucu portföyü başlatarak içerik oluşturucuların hikayelerini paylaşabileceği ve işbirliklerinde kendilerine yer ayırabileceği bir imkan sundu.

 

3. Pazarlama İş Birliği ve Yapay Zeka

 

İçerik oluşturma talebi arttıkça yapay zeka içerik oluşturmanın önemi de artacak ve kullanımı çoğalacak. Sosyal medya gönderileri ve bloglar oluştururken bize yardımcı olabilecek yapay zekalara daha çok ihtiyaç duyacağız. Örneğin ChatGPT ile Zapier entegre edilerek bu teknolojilerle sosyal medya içeriği planlanabilir, videolar ve çizimler oluşturulabilir. Sadece birkaç dakikamızı harcayarak kolaylıkla içerik üretimi yapabileceğimiz bir seviyeye gelmek söz konusu olacak.  

 

4. Canlı ve Uzun Videolar

Sadece kısa süreli ve vadeli içerikleri tercih ederek uzun videoları göz ardı edersek hata yapmış oluruz. SEO için uzun biçimli içerikler(blog, e-kitap,seminer) geri dönüşler ve bağlantılar oluşturmak için önemli ve etkilidir. Backlinko’nun araştırması, 3000 kelimeden fazla gönderinin yüzde 77 daha fazla geri bağlantı aldığını gösteriyor. Özellikle internette arama yapmak isteyen ve bunun için Google yerine sosyal medya platfotmlarını kullanan gençler için uzun video içerikleri markaya veya web sitenize çeken önemli içeriklerdir.

 

içerik pazarlama, içerik pazarlama trendleri, 2023 trendler, içerik oluşturma, 2023 hedefleri, sosyal medya, sosyal medya içerik