image image

VİDEOLARDA GOOGLE ADS NEDEN VE NASIL KULLANILMALIDIR?

  • imageCeren Akkaya
  • image19 Ekim 2023
image
2000 yılında kullanım hayatına başlayıp 2018 yılında yeniden markalanan Google Ads, tıklama başına ödeme alarak işleyen bir pazarlama stratejisidir. Ücretli arama reklamcılığı olarak da bilinen Google Ads, dijital tüketicileri hedefler.
Rekabetin çok fazla olduğu dijital pazarlama dünyasında Google Ads’in önemi oldukça büyüktür. Öyle ki, ücretli bir arama ağı reklamına tüketiciler tarafından duyulan ilgi, diğer arama türlerinin dört katından fazladır. Anahtar kelimelerin tanesine düşen maliyet de artınca, işletmeler dijital dünyada hayatta kalabilmek için Google Ads reklamlarının kaynak olduğu yollara yönelmiştir.
Bu yollardan biri de işletmeleri dijital dünyada video ile tanıtacak reklamların Google Ads ile birleştirilmesidir.


Google Ads Videolarda Nasıl Yer Alır?

TrueView adı verilen Youtube reklam videoları dijital pazarlamada en çok tercih edilen yoldur ve üç çeşidi vardır:
  1. Yayın İçi/ In-Stream Reklamlar: Bu tür videolar, ilgi duyduğunuz bir videoyu izlediğiniz sırada, yayın akışı içinde karşınıza çıkan reklamlardır. Beş saniye sonra atlama özelliğine sahip olan bu reklamlar, eğer reklama tıklanmaz ya da reklam 30 saniyeden fazla izlenmez ise reklamı veren işletmeden ücret alınmaz.
  2. Arama İçi/In-Search Reklamlar: Kullanıcı ancak reklam ile ilgili anahtar kelimeleri arattığında sonuç kısmında çıkan video reklamlardır. Eğer reklama tıklanırsa işletme ücretlendirilir. Anahtar kelimeler aracılığıyla bulunan bu reklamlar doğrudan hedef kitleye hitap ettiği için yararlıdır.
  3. Görüntülü/In-Display Reklamlar: Diğer bir adıyla Youtube reklamları olarak bilinir. İzleyici bu reklam çeşidine kendi isteğiyle tıklar ve izler. “Reklam” göstergesiyle işaretlenmiş bu tür videolar arama sonuçları ya da kenar çubuğunda görünürler.

                                                                             


Nereden Başlamalısınız?

Google Ads’i videolar ile kullanabilmek için öncelikle işletmeniz adına bir Google ve bir de Youtube hesabınızın olması gerekmektedir. Sonraki adım da Google Ads hesabınızın kurulumu ile hesaplarınızı Google Ads’e bağlayabilir, reklam panelinden işletmeniz için yararlı olacağını düşündüğünüz seçenekleri seçebilirsiniz. Örneğin, kampanyalı ürünlerinizi tanıtmak ve kampanya süresini, kimlerin yararlanabileceğini, videonun dilini, hangi ülkelerde yayınlanacağını, reklam videosunun çeşidini seçebilirsiniz.
Buna ek olarak, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi de seçenekler ile daraltabilirsiniz. (Yaş, cinsiyet, gelir, alışkanlık, ilgili etkileşimler, anahtar kelimeler…vb.)
Son olarak, reklamınız dijital pazarlama stratejisine uygun olarak yayınlandığında, reklamınızı mutlaka izleyin ve başarı oranını analiz edebilmek için sürekli takipte kalın.


 

İzmir Özel Yazılım: İşletmelerin özelleştirilmiş ihtiyaçlarına yönelik yazılım çözümleri sunan bir firma olabilir. Bu tür yazılım çözümleri, genellikle belirli iş süreçlerini optimize etmek veya özel gereksinimleri karşılamak için geliştirilir. İzmir Sosyal Medya Yönetimi: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarında varlığını yöneten ajanslar veya ekiplerdir. İçerik oluşturma, paylaşma, etkileşim yönetimi gibi işlevleri içerir. İzmir Web Tasarım: İnternet sitelerinin görsel ve kullanıcı deneyimi tasarımını yapan firmalardır. Kullanıcı dostu ve estetik açıdan çekici web siteleri oluştururlar. İzmir Web Yazılım: Web tabanlı uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Özel gereksinimlere uygun çözümler üretirler. İzmir Dijital Ajans: Çeşitli dijital hizmetleri tek bir çatı altında sunan firmalardır. Web tasarımı, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri içerebilir. İzmir Yazılım Firması: Genel olarak yazılım geliştirme hizmetleri sunan bir firmadır. Özel yazılım, web yazılımı, mobil uygulama gibi alanlarda çalışabilirler. İzmir Reklam Ajansı: Markaların reklam kampanyalarını tasarlayan ve yöneten ajanslardır. Dijital ve geleneksel medya kanallarında reklam stratejileri oluştururlar. İzmir Mobil Yazılım: Mobil uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Android ve iOS gibi platformlarda çalışan uygulamalar üretebilirler. Dijital Pazarlama Uzmanı: Dijital pazarlama stratejilerini oluşturan ve yöneten uzmanlardır. Online platformlarda reklam, SEO, içerik pazarlama gibi konuları ele alırlar. İzmir Dijital Pazarlama: Markaların dijital kanallar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan stratejileri içerir. Google Reklam Ajansı: Google Ads gibi platformlarda reklam kampanyalarını yöneten ajanslardır. Arama sonuçlarında ve diğer Google servislerinde reklamların görünürlüğünü artırmayı hedeflerler. İzmir Kurumsal Website: Şirketlerin veya kurumların online varlığını temsil eden profesyonel web siteleri anlamına gelir. Grafik ve Logo Tasarımı: Görsel kimlik oluşturma amacıyla logo, afiş, broşür gibi tasarımları gerçekleştiren uzmanlar veya ekiplerdir. Unity Oyun Programlama: Unity oyun motorunu kullanarak video oyunlarının geliştirilmesiyle ilgilenirler. Mobil Uygulama Geliştirme: Mobil cihazlar için uygulamalar geliştiren profesyonellerdir. Özel Yazılım: Belli bir amaca yönelik olarak özelleştirilen yazılım çözümlerini ifade eder. Sosyal Medya Yöneticiliği: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarını yönetme işlevini üstlenirler.