image image

PHP NEDİR?

  • imageCeren Akkaya
  • image05 Ekim 2023
image
Bir bilgisayar yazılımcısı olan Rasmus Lerdorf tarafından 1995 yılında geliştirilen PHP, açık kaynak kodlarına sahip web tabanlı yazılım dilidir. Başlangıçta bir web sitesine giren ziyaretçilerin sayısını bilmek üzere programlanan PHP, zamanla kullanım alanını genişleterek web formları ve veri tabanları ile iletişim kurmak için kullanılmaya başlanmıştır.
Açılımı Hypertext Preprocesser olan PHP, yıllar içinde popüler bir hale gelerek geniş bir kitleye sahip olmuştur.

                                                                            

PHP Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Yerel sunucu modülleri ile çalışan PHP, arka plan olarak da adlandırabileceğimiz sunucular tarafından çalıştırılır ve HTML’e gömülebilir bir yapıya sahiptir. Böylece içerikler HTML şeklinde bilgisayara döner.

PHP yazılım dili ile hazırlanan web sitelerine dinamik web siteleri de denir ve e-ticaret siteleri, e-posta uygulamaları, içerik yönetim sistemleri, forum sayfalarında kullanılır. PHP’nin alt yazılımında bulunduğu web sitelere örnek olarak Google, Tumblr, Facebook, Wikipedia, Yahoo, Twitter vb. gösterilebilir.
Oyun tasarımları ve programlama alanlarında kullanılan PHP yazılım dilinin popüler olmasının belli sebepleri vardır. Bu sebepleri;
  • Farklı veri tabanları ile çalışmaya uyumlu ve kolay kod dizilimine sahip olma
  • Kolay kurulum öğrenimi ve üretim kolaylığı sağlama
  • Memnun edici performans ve yüksek güvenliğe sahip olma
  • Geniş kütüphane desteği ve hata yakalama/düzeltme özelliği
şeklinde sıralanabilir.

Günümüzde, yazılım dili eski olarak kabul edildiğinden kullanımı azalsa da PHP, açık kaynak kodlara sahip olduğu için yazılım geliştirmeye katkısı fazladır ve popüler olduğu dönemlerde kullanıcılara sağladığı birçok avantaj sayesinde sıkça tercih edilmiş, hala da kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Kaktüs Yazılım olarak daha güncel olan ASP.net yazılım dilini kullanarak yazılımlarımızı geliştiriyoruz. Sizlerde projelerinizde yenilik arıyor ve gelişime açık olmasını istiyorsanız, deneyimli ekibimiz Kaktüs Yazılım ile tanışabilirsiniz! Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

 

İzmir Özel Yazılım: İşletmelerin özelleştirilmiş ihtiyaçlarına yönelik yazılım çözümleri sunan bir firma olabilir. Bu tür yazılım çözümleri, genellikle belirli iş süreçlerini optimize etmek veya özel gereksinimleri karşılamak için geliştirilir. İzmir Sosyal Medya Yönetimi: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarında varlığını yöneten ajanslar veya ekiplerdir. İçerik oluşturma, paylaşma, etkileşim yönetimi gibi işlevleri içerir. İzmir Web Tasarım: İnternet sitelerinin görsel ve kullanıcı deneyimi tasarımını yapan firmalardır. Kullanıcı dostu ve estetik açıdan çekici web siteleri oluştururlar. İzmir Web Yazılım: Web tabanlı uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Özel gereksinimlere uygun çözümler üretirler. İzmir Dijital Ajans: Çeşitli dijital hizmetleri tek bir çatı altında sunan firmalardır. Web tasarımı, dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi gibi hizmetleri içerebilir. İzmir Yazılım Firması: Genel olarak yazılım geliştirme hizmetleri sunan bir firmadır. Özel yazılım, web yazılımı, mobil uygulama gibi alanlarda çalışabilirler. İzmir Reklam Ajansı: Markaların reklam kampanyalarını tasarlayan ve yöneten ajanslardır. Dijital ve geleneksel medya kanallarında reklam stratejileri oluştururlar. İzmir Mobil Yazılım: Mobil uygulamaların geliştirilmesiyle ilgilenirler. Android ve iOS gibi platformlarda çalışan uygulamalar üretebilirler. Dijital Pazarlama Uzmanı: Dijital pazarlama stratejilerini oluşturan ve yöneten uzmanlardır. Online platformlarda reklam, SEO, içerik pazarlama gibi konuları ele alırlar. İzmir Dijital Pazarlama: Markaların dijital kanallar aracılığıyla hedef kitlelerine ulaşmasını sağlayan stratejileri içerir. Google Reklam Ajansı: Google Ads gibi platformlarda reklam kampanyalarını yöneten ajanslardır. Arama sonuçlarında ve diğer Google servislerinde reklamların görünürlüğünü artırmayı hedeflerler. İzmir Kurumsal Website: Şirketlerin veya kurumların online varlığını temsil eden profesyonel web siteleri anlamına gelir. Grafik ve Logo Tasarımı: Görsel kimlik oluşturma amacıyla logo, afiş, broşür gibi tasarımları gerçekleştiren uzmanlar veya ekiplerdir. Unity Oyun Programlama: Unity oyun motorunu kullanarak video oyunlarının geliştirilmesiyle ilgilenirler. Mobil Uygulama Geliştirme: Mobil cihazlar için uygulamalar geliştiren profesyonellerdir. Özel Yazılım: Belli bir amaca yönelik olarak özelleştirilen yazılım çözümlerini ifade eder. Sosyal Medya Yöneticiliği: Şirketlerin veya markaların sosyal medya platformlarını yönetme işlevini üstlenirler.