image image

Hybrid ve Native Mobil Uygulama Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hybrid ve Native Mobil Uygulama Nedir? Avantajları Nelerdir?

  • imageCennet Ünlü
  • image10 Ekim 2022
image

Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Hybrid uygulama, arayüzünü görüntülemek için tarayıcı penceresini kullanan bir mobil uygulama türüdür.

Bir hybrid mobil uygulaması HTML, CSS ve JavaScript ile oluşturulur. Native programlama dillerini (ör. Swift, Java) öğrenmek zorunda kalmadan yapılabilir. Bu da, IOS ve android gibi tüm farklı platformlar için tek bir codebase olduğu anlamına gelmektedir.

Mobil uygulama türlerinin sınıflandırması aşağıdaki gibidir;

Native: Objective C veya Java gibi platformlara özel programa dili kullanılarak geliştirilmiştir.

Mobil Web siteleri: HTML, CSS ve JavaScript gibi web teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir ve yalnızca mobil web tarayıcısından erişilebilir. Birer web uygulamalarıdır.

Hybrid: Cross-platform(Çapraz platform yazılımları veya çoklu platform yazılımları, birden fazla işletim sisteminde dağıtımı olan yazılımlardır.) ve yerel API’lere (Uygulama programlama arayüzü) erişimi vardır. Çoğunlukla eklentiler aracılığıyla kulllanılır.

Peki neden Hybrid?

Eğer web geliştirmeyi biliyorsanız veya Angular(dinamik web uygulamaları için yapısal bir frameworktür), React gibi frameworklerle deneyiminiz varsa, Hybrid mobil geliştirmeyi tercih etmek; mevcut kodlama becerilerinizden yararlanmanın ve becerilerinizi geliştirmenizin iyi bir yoludur.

Hybrid Uygulama Avantajları Nelerdir?

Hybrid tipi uygulamaların en önemli avantajı Android ve IOS işletim sistemlerine aynı anda uyum sağlayabilmesidir. Bu tip geliştiriciler yerel geliştirici olarak bilinen uygulamalara kıyasla daha ucuza mal edilmektedir. Hybrid uygulamaları dış platformlara ölçeklemek zor değildir. Cihazın kendi potansiyel özelliklerine ulaşmakta hiçbir sorun yaşamazsınız. Hybrid uygulamaları uzun vadede gelişime daha açıktır. Bu tip uygulamaları geliştirmek çok daha kolaydır. Çoklu platformların tersine burada yalnızca tek bir kod tabanına odaklanırsınız. Uygulama sona erdiğinde ek platformlar dahil edebilirsiniz. Bunu tek bir kod satırı ile yapmanız mümkündür.

Hybrid Mobil Uygulamaların Dezavantajları Nelerdir?

Hybrid mobil uygulamaları her şeyden önce performans açısından çok da tatmin edici düzeyde olmayabilirler. Bu elbette sizin beklentilerinizle ve uygulamanızın kullanım ölçeğiyle alakalı bir durumdur. Web görüntülemeler ne kadar iyiyse, hybrid uygulamalar da o ölçüde iyidir. Çünkü bu uygulamalarda webview(Chrome tarafından destek gören, uygulamalar içindeki bağlantıları (siteleri) ve diğer web içeriğini açmanıza izin veren bir sistem uygulamasıdır.) yüklüdür ve bu bir nevi tarayıcı işlevi görür. Webviewin işi arayüzü görüntülemektir. Ayrıca Javascript kodunu çalıştırmak da onun görevleri arasında yer alır.

Uygulamalar büyük bir gelişim gösterse de ilk günden bu yana kullanıcı deneyimi açısından native uygulamaların sunduğu potansiyelde değildir. Oyun benzeri uygulamalarda büyük negatif sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

Native Mobil Uygulama Nedir?

Native mobil uygulama, sadece bir işletim sistemine özgü olarak üretilen uygulama anlamına gelmektedir. Native sözcüğü “doğal olan” anlamına gelir. Bu tip uygulamalar bazı kaynaklarda “yerel uygulama” olarak da adlandırılabiliyor. Bu uygulamalar, belli bir cihaza veya bir işletim sistemine özel olarak tasarlandığı için cihaza ait yazılımsal veya donanımsal kaynaklarla doğrudan etkileşim halinde olabilmektedir. Dolayısıyla uygulamalar cihazın içinde yer alan örneğin son model kamera özellikleriyle entegre şekilde çalışabilir. Pek çok sosyal medya uygulaması, spor ve haber uygulamaları esasen native uygulamalardır. Bunlar genelde çok daha hızlı çalışan, çok daha dinamik uygulamalardır. Uygulamanın yapısına bağlı olarak internet olmadan da çalışan native uygulamalar bulunmaktadır.

Native Mobil Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Native mobil uygulaması manueldir bu da onu oldukça zahmetli kılar. Bu noktada wordpress tabanlı bir web sitesi ile sıfırdan özgün şekilde hazırlanmış bir web sitesi arasındaki ciddi farkı örnek olarak düşünebiliriz. Yüklü olan, cihazda var olan yazılımlardan faydalanma şansına sahiptirler. Verileri uzaktan depolama şansı bulunmaktadır. HTML ya da Javascript benzeri yazılım dilleri söz konusudur. Firmaların marka değerine önemli ölçüde katkıda bulunur.

  • Artan hız ile Native uygulamalarda normal sitelere oranla 3 kat daha fazla ürün görüntüleniyor.
  • Native uygulamalar ile mobil cihazlarda güvenli, hızlı ve istikrarlı çalışan başarılı uygulamalar yazılabiliyor.
  • Daha zengin ve yoğun şablon yapısı benimseme imkanı bulunuyor.
  • Göreceli çok daha güvenli uygulama tipleri yapılır.
  • Yeniliklere kolayca adapte olabilen yapı elde edilir.
  • Yüksek hız performansının yanında zengin kullanıcı deneyimi elde edilir.

Native Mobil Uygulamanın Dezavantajları Nelerdir?

Öncelikle her platforma özel yeni bir kod yazmak durumundasınız. Farklı işletim sistemlerine ait uygulamalar, bir diğerinde çalışamaz. İşletim sistemlerinin kendilerine özgü uygulamalarını ayrı ayrı hayata geçirmek gerekmektedir. Yeni bir işletim sistemine adapte olmak bir geliştirici için oldukça zordur. Bu da birbirinden farklı işletim sistemlerinde uzmanlaşmış, fazladan geliştiriciye ihtiyaç olacaktır. En önemli eksisi ise maliyetlerin yüksek olmasıdır.

Peki Neden Native?

Her zaman en iyi performansı verir, o platformla ilgili bütün API’lere ulaşabilirsiniz, daha fazla kaynağa ulaşabilirsiniz, bir sorunla karşılaştığınızda soracağınız yerler her zaman daha fazladır.